Noktüri şikayeti olan kişilerde akupunktur'un plazma adh (antidiüretik hormon), melatonin hormon ve tak (total antioksidan kapasite) üzerindeki etkileri
Effect of acupuncture therapy on plasma adh (antidiuretic hormone), melatonin hormone and tac (total antioxidant capacity) levels in patients with nocturia
- Tez No: 445433
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BANU ÇAYCI SİVRİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Noktüri ileri yaşta uyku bozukluklarının sık görülen sebeplerindendir. Noktüri şikayeti olan yaşlı hastalar geceleri patolojik olarak azalmış plazma Antidiüretik Hormon seviyelerine sahiptirler. Bozulmuş melatonin üretimi uykunun normal sirkadiyen ritminin kesintiye uğraması dâhil olmak üzere yaşlı kişilerde noktüriye neden olur. Birçok çalışma akupunktur noktalarının uyarılmasının nöroendokrinolojik faktörleri düzenleyebileceğini göstermiştir. Akupunktur tedavisinin noktüri hastalarına ve plazma ADH, melatonin ve TAK seviyelerine etkisini araştırmayı amaçladık. 30-70 yaş arası 28 sağlıklı kadın gönüllü (Grup I) ve 27 kadın noktüri hastası (Grup II) çalışmaya katıldı. Haftada 2 seans olmak üzere toplam 10 seans akupunktur tedavisinden sonra noktüri hastalarından kan aldık (Grup III). Plazma ADH, melatonin ve TAK düzeyleri elisa metodu ile çalışılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası hastaların iyileşme durumunu yorumlamak için frekans analiz sonuçlarının verileri hesaplandı. Grup I ile diğer grupların Mann-Whitney U testi ile karşılaştırması yapılırken, tedavi öncesi ve tedavi sonrası gruplar için Wilcoxon testi ile analiz yapıldı. Tedavi öncesi noktüri sıklığı 2-4 olarak kaydedildi. Tüm hastalar bilateral olarak uygulanan HT7, PC6, ST36, ST40, LV3, SP6, CV3 noktalarına olumlu yanıt verdi. 10 seans akupunktur tedavisi sonrası hastaların %52 sinde noktüri şikâyetlerinin tamamen iyileştiğini, %48 hastada ise noktüri sayısının azaldığını gözlemledik. Çalışmamızda noktürnal poliüri hastaları (Grup II) kontrol grubuna (grup I) göre belirgin olarak azalmış plazma ADH, melatonin hormonu ve TAK seviyeleri göstermekteydi. Plazma melatonin seviyesi tedavi sonrasında grup III' te grup II' ye göre artış göstermesine rağmen plazma ADH seviyelerinde değişiklik olmadı. Bu nedenle, melatonin santral sinir sistemini etkileyerek noktüri tedavisinde faydalı olabilir. Nokturnal poliüri hastalarında her iki grupta da (grup II ve grup III)plazma TAK seviyesi kontrol grubuna (Grup I) göre düşük tespit edildi. Ancak, plazma TAK seviyesi Grup III' te (tedavi sonrası) Grup II' ye oranla azaldı. Çalışmanın sonuçlarına göre akupunktur tedavisi noktüri hastalarında plazma melatonin seviyesi üzerine düzenleyici etki göstermektedir ve akupunktur bu hastaların tedavisinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Nocturia is a common symptom which causes sleeping disorders in the elderly. Elderly patients with nocturia have been shown to have pathologically reduced plasma antidiuretic hormone levels at night. Impaired melatonin production is involved in disruption of the normal circadian pattern of sleep, which leads to nocturia in older adults. Additionally, aim of this study to measure of plasma total antioxidant capacity level with nocturia patients. A number of studies have demonstrated that acupuncture may modulate a wide range of neuroendocrinological factors following stimulation of acupoints. Methods: We aim to examine the effect of acupuncture treatment on nocturia patients and plasma levels of ADH, melatonin hormone and TAC. 28 healty women subjects (group I) and 27 women nocturia patients (group II) have been joined to our study aged between 30 to 70. After the 10 session of acupuncture treatment every week in two times we took the bloods of the nocturia patients (group III). Plasma antidiuretic hormone, melatonin and TAC levels were studied by Elisa method. The frequency of data analysis to interpret the recovery status of patients before and after treatment is calculated. While comparing Group 1 and other groups with the Mann-Whitney U test, pretreatment and posttreatment groups analyzed using the Wilcoxon test. Nocturia frequency of the patients were recorded 2 to 4 before acupuncture treatment sessions. As a result all of the patients have responded to acupuncture treatment positively which applied bilaterally to Yintang point, Ren 3, Ki 3, Liv 3, Ht 7, St 36, St 40, Sp 6, P 6 points. Results: We have observed that nocturia symptoms recovered completely in 52% of the patients at the end of 10 sessions of the treatment while nocturia frequencies were reduced to one per night in 48% of the patients.