Farklı vertikal büyüme modeline sahip adölesan bireylerde mini-vida yerleşim bölgelerinde stres dağılımının sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmesi
Evaluation of stress distribution by finite element analysis at miniscrew placement sites in adolescents with different vertical growth pattern
  1. Tez No: 445435
  2. Yazar: ŞAFAK ERKÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA TORTOP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek ve düşük açılı vertikal büyüme yönüne sahip adölesan bireylerde mini-vida destekli en masse retraksiyon sırasında mini-vida, kemik dokuda, ve dişlerde oluşan stresleri 3 boyutlu sonlu elemanlar stres analizi ile değerlendirmektir. Bu çalışmanın hipotezi, farklı vertikal büyüme yönüne sahip adölesan bireylerde kortikal kemik kalınlığı ve kalitesinin mini-vida yerleşim bölgelerinde stres seviyesi ve dağılımı ile ilişkili olduğu üzerine kurulmuştur. Çalışmada 4 farklı senaryo oluşturulmuştur. Senaryo 1'de, yüksek açılı adölesan maksillası, Senaryo 2'de, düşük açılı adölesan maksillası, Senaryo 3'de, yüksek açılı adölesan mandibulası, Senaryo 4'de, düşük açılı adölesan mandibulası kullanılmıştır. Mini-vida destekli en-masse retraksiyon için mini-vidalar 2. premolar ve 1. molar arasına alveoler kret tepesinin 6 mm apikaline dişin uzun ekseni ile 60° açı oluşturacak şekilde yerleştirilmiştir. Mini-vida ve 8 mm uzunluktaki kuvvet kolu arasına tek tarafta 2N'luk retraksiyon kuvvetinin yüklenmesinden sonra, oluşan stres seviyeleri 3 boyutlu sonlu elemanlar stres analizi ile incelenmiştir. Maksillada, von Mises stres, maksimum ve minimum asal stres değerleri senaryo 1'de senaryo 2'den yüksek bulunmuştur. Mandibulada iki senaryo arasında stres seviyelerinin farkı maksilladaki kadar belirgin değildir. Yüksek açılı vertikal büyüme yönüne sahip mandibular modelde maksimum ve minimum asal stres değerleri düşük açılı vertikal büyüme yönüne sahip mandibular modele göre yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate stress level by 3-dimensional finite element stress analysis in miniscrews, bone, and teeth during en-masse retraction with mini-screw anchorage in high-angle and low-angle adolescents. The hypothesis of this study was that the cortical bone thickness and bone quality of adolescents with different vertical growth pattern was related both to the stress level and distrubition at miniscrew placement sites. Four different scenarios were set. In scenario 1, the maxilla of a high-angle adolescent, in scenario 2, the maxilla of a low-angle adolescent, in scenario 3, the mandible of a high-angle adolescent, in scenario 4, the mandible of a low-angle adolescent was used. For en-masse retraction with mini-screw anchorage, the mini-screws were placed 6 mm from alveolar crest in the interradicular space between the first molar and the second premolar at an angle of 60 degrees to the long axes of the teeth. After a retraction force of 2N was applied bilaterally from the mini-screw to the 8 mm power arm placed between canine and lateral incisor, the stress pattern was evaluated with 3-dimensional finite element analysis. In maxilla, von Mises stress, maximum and minimum principle stresses were greater in scenario 1 than in scenario 2. The differences in stress level between the two scenarios in the mandible was not as remarkable as in the maxilla. The maximum and minimum principle stresses were greater in the high-angle mandibular model than the low-angle mandibular model.