Farklı ülkelerde rekreatif katılımın yaşam kalitesi üzerine etkisi
The impact of recreation participation in different countries on quality of life
  1. Tez No: 445440
  2. Yazar: SÜLEYMAN GÖNÜLATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada“Farklı ülkelerde rekreatif katılımın yaşam kalitesi üzerine etkisi”incelenmiştir. Araştırmada uygulanan anket formu 3 kısımdan oluşmuş; 1. Kısım 9 soruluk demografik faktörler, 2. Kısım 59 soruluk sportif ve rekreatif aktivite sıkılığı ve 3. Kısım 27 soruluk Dünya sağlık örgütünün uzmanları tarafından oluşturulan Whoqol-Bref yasam kalitesi ölçeği“tarama modelinde”uygulanmıştır. Denekler Türkiye, ABD, Almanya ve İngiltere olmak üzere 4 ülkeden, 23,53±2,13 yaş ortalamasında ve yaklaşık 29-24 yaş aralığında yükseköğrenim gören rastgele seçilmiş kadın ve erkeklerden oluşan toplam 936 kişidir. Çalışmaya ABD'den 92 kadın ve 98 erkek olmak üzere 190, Almanya'dan 102 kadın ve 122 erkek olmak üzere 224 kişi, İngiltere'den 114 kadın ve 154 erkek olmak üzere 278 kişi ve Türkiye'den 124 kadın ve 130 erkek olmak üzere 254 kişi katılmıştır. Toplam katılımcıların 432 si kadın ve 504' ü erkek bireylerden oluşmaktadır. Ülkeler arasındaki katılım sürelerine ait ortalama farkları tek yönlü varyans analizi(One-Way Anova) yapılarak bulunmuştur. Çıkan farklılıklar Tukey testi ile yeniden değerlendirilip anlamlı farklılığı yaratan ortalamalar bulunmuştur. Rekreatif aktivitelere katılım süresi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki haftalık katılım saati ve yıllık katılım saatine göre Pearson kolerasyon testi kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde anlamlılık değeri olarak 0,05 alınmıştır. Araştırmamızda İnternet kullanımı tüm ülkeler için ilk sırada yer almaktadır. Katılımcıların ABD'de %82,63'ü, Almanya'da %73,66'sı, İngiltere'de %72,76'sı Türkiye'de ise %76,77'si internet kullanımını ilk beş sıra içinde işaretlemişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study,“The impact of recreation participation in different countries on the life quality”has been investigated. The questionnaire was applied in this study consists of 3 parts: 1st Section-demographic factors with 9 questions; 2nd section: the incidence of sports and recreational activities with 59 questions; 3rd section“ the screening model ”WHOQOL-BREF quality of life scale with 27 questions generated by the World Health Organization experts was applied . Subjects are from Turkey, USA, Germany and England; the average age of 23.53 ± 2.13 and higher education in about 29-24 years of age who were randomly selected and totatly they are 936 people. To the study ,92 women and 98 men totaly 190 from the United States; 102 women and 122 men and totatly 224 people from Germany ; 114 women and 154 men totatly 278 from the United Kingdom ; and 124 women and 130 men , 254 people from Turkey were participated . The total participant were 432 female and 504 male. The average duration of their participation differences between countries has been found by appling one-way analysis of variance (One-WayANOVA). The differences were re-evaluated by Tukey's test and found the avarage that creates the significant differences. The relationship between the duration of participation in recreational activities and quality of life has been analyzed according to a weekly attendance time and attendance time of year by using Pearson correlation test. 0.05 was taken as significant values for statistical analysis. In our study using internet are in the first place for all the country. In the United States 82.63 % of respondents , 73,66's % in Germany , 72,76's % in the UK and 76,77's % in Turkey marked the using internet in the first five order. When it is compared the differences between the quality of life subscales country by country, p < 0.05 level differences were found among the Physical area , psychological area and social area sub-factors . There was not found any differences in the enviromental sub factors. As a result, increasing the quality of life of individuals by directing to the recreational participation must become a state policy. It is expected that the goverment can minimize the amount of health spending wih this policy . It is thought that this study will light the way for the posterior studies and this study will be useful in a more comprehensive form of repetition.