Liyofilizasyon tekniği ile pantoprazol sodyum seskihidrat içeren IV parenteral preparatların hazırlanması ve spesifikasyonlarının belirlenmesi
Preparation of intravenous parenteral dosage forms including pantoprazole sodium sequihydrate by lyophilization technique and determination of the spesifications
- Tez No: 445487
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVİN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Enjeksiyonluk preparatlar sistemik etki sağlamak amacıyla kısa sürede etki gösterirler. Çoğu enjeksiyonluk ürün çözelti formunda üretilmektedir. Fakat bazı etkin maddelerin çözelti içindeki stabilitelerinde, katı dozaj şekillerine göre daha fazla problem gözlenmektedir ve bu tip preparatların raf ömürleri genellikle daha kısadır. Stabiliteyi etkileyen en önemli faktörlerden biri de sıcaklıktır ve yüksek sıcaklıklar stabiliteyi olumsuz etkilemektedir. Liyofilizasyon tekniği, enjeksiyonluk çözeltilerde yaşanan stabilite problemlerinin ortadan kaldırılması ve düşük miktardaki etkin maddelerin tekdüze bir şekilde formüle edilebilmeleri açısından alternatif bir yöntemdir. Bu çalışmada etkin madde olarak proton pompası inhibitörü olan pantoprazol sodyum kullanıldı. Liyofilizasyon tekniği kullanılarak, 40 mg Pantoprazol içeren enjeksiyonluk ürünler hazırlanması amaçlandı. Deneme üretimler, orijinal ürün Pantpas ile karşılaştırıldı. Pantpas orijinal ürünün kek yapısı incelendiğinde, parçalanmış toz haldedir. Daha düzgün bir kek görüntüsüne sahip ürünler üretebilmek için çeşitli liyofilizasyon çevrimleri uygulandı. Bazı formülasyon denemelerinde de ufak değişiklikler yapıldı. Yapılan denemeler sonucunda Pantpas orijinal ürün formülasyonu ile aynı formüle sahip ve kek görüntüsü daha iyi olan bir ürün, uygun bir liyofilizasyon çevrimi ile elde edildi. Deneme üretimlerin analizinde kullanılan miktar tayini ve impürite metodları valide edildi. Liyofilize ürünler için spesifikasyonlar belirlendi.
Özet (Çeviri)
Injectable preperations influence in short time to provide systemic effect. Most of them have been manufactured in liquid form. However some of the active pharmaceutical ingredients' stabilities in solution are lower compared to solid dosage forms and their shelf lives generally are less. The most important factor effecting the stability is temperature and upper temperatures has the negative effect on stability. Lyophilisation technique is an alternative method to eliminate the stability problems of the injectable preperations and to formulate the low amount active ingredients with uniform content in vials. In this study, preparation of injectable dosage forms containing 40 mg pantoprazole sodium which is a proton pump inhibitor has been aimed. The trials has been compared to original product Pantpas. When the cake structure of Pantpas is investigated visually, it is like powder. Various lyophilisation cycle parameters were applied to able to manufacture the products which have good cake structure. In one trial the formulation was changed without change in the cycle parameters. A product with the same formula with the original product Pantpas and good cake structure applying suitable lyophilisation cycle parameters was achieved. Assay and related substance analytical methods used for lyophilised products were validated. The spesiications for the lyophilised products were designated.