İki farklı öğretim yönteminin hemşirelik öğrencilerinin yaşam bulgularını öğrenmelerine etkisi
Effect of TWO different teaching methods on nursing students' learning of vital signs
  1. Tez No: 445509
  2. Yazar: EVRİM EYİKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA GÖÇMEN BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hemşirelik bilişsel, duyuşsal ve psikomotor alanlarda bilgi ve beceri kazanımını gerektiren bütüncül bir disiplindir. Bu nedenle öğrencilerin eğitim sürecinde aktif rol aldığı interaktif öğretim yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir. İnteraktif yöntemlerden biri olan simülasyon, gerçeğe yakın ortamlara benzemesi nedeniyle hemşirelik eğitiminde önemli yere sahiptir. Bu çalışma, iki farklı öğretim yönteminin hemşirelik öğrencilerinin bazı yaşam bulgularını öğrenmelerine etkisinin belirlenmesi amacıyla müdahale araştırması olarak yapılmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı ve Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhekimliği'nden yazılı izinler, Gazi Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan etik kurul izni alınmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan öğrencilerin yazılı izinleri, hastaların sözel izinleri alınmıştır. Bu araştırma Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde 2014-2015 eğitim öğretim yılı güz döneminde 1. sınıfa kayıtlı olan ve basit rastgele örneklem yöntemi ile seçilen, iki deney ve bir kontrol grubu ile gerçekleştirilmiştir. Her grupta 30 öğrenci yer almaktadır. Verilerin toplanmasında, tanıtıcı özellikler formu, yaşam bulguları başarı testi, yaşam bulguları kontrol listesi, simülasyon uygulaması değerlendirmesi formu ve laboratuvar uygulaması değerlendirmesi formu kullanılmıştır. Tüm öğrenciler yaşam bulgularının teorik bölümünü geleneksel öğretim yöntemleriyle işledikten sonra; Kontrol grubu geleneksel yöntemlere devam ederek laboratuvar çalışmasına katılmıştır. Deney 1 grubu simülasyona ve Deney 2 grubu ise laboratuvar çalışmasına ve ardından simülasyona katılmıştır. Öğrencilere uygulamalar öncesinde ve sonrasında başarı testi uygulanarak bilişsel bilgi kazanımları değerlendirilmiştir. Ayrıca öğrenciler uygulamalar sonrasında sağlıklı ve hasta bireylerin yaşam bulgularını ölçme becerileri yönünden değerlendirilmişlerdir. Verilerin değerlendirmesinde, t testi, Mann Whitney U, Wilcoxon işaretli sıralar testi, tek yönlü varyans analizi (One Way Anova), Kruskall Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nursing is an integrated discipline requiring knowledge and skill getting in cognitive, affective and psychomotor areas. Thus it is required to use interactive learning methods in the study process of the students in which they play an active role. Simulation, one of the interactive methods, has an important place in nursing education because it is similar to real-like environments. This research is conducted through an intervention to determine the effect of two different teaching methods on nursing students' learning of some vital signs. In order to perform this research, written permissions are taken from Gazi University Dean of Faculty of Health Sciences and Gazi University Center of Health Research and Application. Ethics committee permission is taken from Gazi University Ethics Committee. Also the written permissions of the students participating in the research and verbal permissions of the patients are taken. This research is performed with two experimental and one control groups that are selected by simple random sampling method who are studying in 1st class in fall semester of 2014-2015 academic year at Gazi University Faculty of Health Sciences Department of Nursing. There are 30 students in every group. For collecting data, descriptive characteristics form, vital signs success test, vital signs control list, simulation application evaluation form and laboratory application evaluation form are used. After all the students study the theoretical section of vital signs via traditional teaching methods; control group continued the traditional methods and participated in the laboratory study. Experimental group 1 participated in simulation and experimental group 2 firstly participated in the laboratory study and then participated in simulation. Cognitive success test was applied to students before and after applications to evaluate their cognitive outcomes. Also the students are evaluated in terms of measuring the vital signs of the healthy and patient adults after the applications. T test, Mann Whitney U, Wilcoxon signed ranks test, one-way analysis of variance (One Way Anova), Kruskall Wallis test were used for the evaluation of data. Results indicate that there is no significant difference between groups' pre cognitive success test (p>0,05).