Farklı self adeziv simanların rat konnektif doku cevabının histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathologic evaluation of rat connective tissue response to different self adhesive cements
- Tez No: 445543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE TURHAN BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Self adeziv simanlar, estetik, mekanik ve uygulama kolaylığı gibi bir çok olumlu özelliğinden dolayı, tam seramik sistemlerin simantasyonunda sıklıkla tercih edilen simanlardır. Biyouyumluluk, bir materyalin uygulandığı bölgede uygun biyolojik cevabı oluşturabilmesidir. Bu çalışmanın amacı, 3 farklı self adeziv rezin yapıştırma simanına (High Q Bond SE, Zirconite, Panavia SA) ait subkutanöz doku cevabının histopatolojik olarak değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasıdır. Çalışmada 3 farklı siman grubu ve bir de kontrol grubu olmak üzere 4 grup oluşturuldu (n:7). Polietilen tüplere yerleştirilen örnekler ve boş polietilen tüpler (kontrol grubu) 21 adet Wistar Albino ratın dorsal subkutanöz dokusuna yerleştirildi. İmplantasyon işleminden 7, 30 ve 90 gün sonra örnekler çıkarılarak histopatolojik değerlendirme yapıldı. Yerleştirilen her bir örneğe bitişik dokudaki fibröz kapsül kalınlığı ve enflamatuar hücre sayıları değerlendirildi. 7. günde tüm gruplarda enflamatuar hücre sayıları ve kapsül kalınlığı yüksekti ve şiddetli enflamatuar reaksiyon saptandı. 30. günde tüm materyallerde orta şiddette enflamasyon gözlemlendi. 90. günde tüm materyallerde enflamatuar hücre sayıları ve kapsül kalınlıkları azaldı. Panavia SA siman grubunda orta şiddette enflamatuar reaksiyon gözlenirken, diğer gruplarda hafif düzeyde enflamatuar reaksiyon belirlendi.
Özet (Çeviri)
Self adhesive resin cements have been frequently preferred for the cementation of all-ceramic restorations because of their properties such as esthetics, mechanical advantage and ease of applications. Biocompatibility is the appropriate biological response where the material applicated. The purpose of the present study is to histopatologically evaluate and compare the subcutaneus tissue response of three different self adhesive resin luting cements (High Q Bond SE, Zirconite, Panavia SA Cement). In the present study, four groups were generated as three different cement and control groups (n=7). Polyethylene tubes which the specimens inserted and the empty polyethylene tubes were inserted into the dorsal subqutaneous tissues of 21 wistar albino rats. The specimens were excised from the rat connective tissue after 7, 30 and 90 days and histopathologically assessed. The presence of inflammatory cells, and the thickness of fibrous connective tissue adjacent to each inserted sample were evaluated. The number of inflammatory cells and the capsule thickness were found to be high in all groups at 7 days and severe inflammatory reaction were observed. At 30 days moderate inflammatory reaction was observed in all materials. At 90 days the number of inflammatory cells and the thickness of the capsule were decreased. Moderate inflammatory reaction was seen in Panavia SA cement while mild inflammatory reaction was observed in the other groups.