Fast-food sisteminin Türk mutfağına uyarlanması ve bir uygulama
Adaptation fast-food system to Turkish cuisine and an application
- Tez No: 96170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜNDAR DENİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU FAST-FOOD (HIZLI YEMEK) SİSTEMİNİN TÜRK MUTFAĞINA UYARLANMASI VE BİR UYGULAMA Mine TUNCEL Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2000 Danışman: Doç.Dr.Dündar DENİZER Türkiye'de yiyecek-içeçek sektörü son elli yıllık dönemde; batı kültürüne açılma, göç ve kentleşme, kadının çalışma yaşamına girmesi, fast-food sistemi, gıda endüstrisi ve turizmdeki gelişmelerin etkisiyle önemli değişimler göstermiştir. Bu süreçte yiyecek-içecek sektöründeki en önemli değişim; servis hızı, restoran atmosferi, yiyeceklerdeki kalite gibi nedenlerle fast-food ürünlerine ve restoranlarına olan talebin artmasıdır. Diğer taraftan zengin, lezzetli ve besleyici yemekleriyle dünya mutfakları arasında en zengin mutfaklardan birisi olan Türk mutfağı, yukarıda bahsedilen sosyo-kültürel ve ekonomik değişimlerle birlikte nerdeyse unutulma aşamasına gelmiştir. Bu nedenle; Türk mutfağı yemeklerinin fast-food sistemine kazandırılması ve fast- food sektöründe geleneksel Türk mutfağı yemekleriyle hizmet veren restoran sayısının artması Türk mutfağı yemeklerinin unutulmaması için çok önemlidir. Bu araştırmada;“gözlem ve mülakat yöntemi”kullanılarak, Türk mutfağındaki hangi ürünlerin fast-food sistemine uyarlanabileceği ve geleneksel Türk yemekleriyle hizmet veren fast-food işletmecilerinin gelecekte yapması gerekenler konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Food and beverage sector in Turkey has been changed in last fifty year period with effects of: orientation to west-culture, migration and urbanization, woman involvement into work life, fast-food system and developments on food industry and tourism. Within this period the most significant development on food and beverage sector is the increase of demand fast-food products and restaurants because of service time, restaurant atmosphere and quality of foods. On the other hand Turkish kitchen, which is one of the richest among popular kithcens in the world with its very delicious and nitritious foods, has been almost forgotten. Therefore introduction of Turkish kitchen's foods to fast-food system and increase number of fast-food restaurants serving traditional Turkish kithchen's foods are very important not to forget Turkish kithchen. In this research with the use of;“observation and interview method”, recommendations about“which Turkish kitchen products are introduced to fast-food system”and“what the traditional Turkish kitchen fast-food enterprises should do in the future”have been made.