Kamuda mobbing
Mobbing in public administration
- Tez No: 445678
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DORUK UTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışma yaşamında bireyi hedef alarak kasıtlı ve sistematik olarak uygulanan psikolojik taciz ve yıldırma eylemleri mobbing olarak tanımlanmaktadır. Mobbing, çalışma barışını etkileyen olumsuzlukların başında gelmektedir. Mobbing davranışlarının bireyler üzerinde duygusal, fiziksel ve psikolojik olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bununla birlikte verimliliğin düşmesi, örgütsel bağlılığın azalması ve çatışma gibi örgütsel sonuçları da olan mobbing, bütün çalışanların maruz kalabildiği bir olgudur. Kamu yönetiminde mobbing davranışlarına önlem almak ve bilimsel çözümler bulmak amacıyla vaka analizleri yoluyla kanun ve yönetmeliklerin incelemesi tezin kapsamı içindedir. Çalışmada mobbing eylemleri ile mücadelede kanunların ve alt mevzuatın incelenmesi, var olan uygulamaların değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de Kamu sektöründe yaşanan mobbing davranışları kapsamında değerlendirilen eylemlerin hukuki kararları ve sonuçları analiz edilerek karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Türkiye'de Kamu'da mobbing kavramına yönelik çalışmaların etkin olarak kullanılmamasına rağmen son yıllarda kamu personelinin mobbing kapsamında değerlendirilen eylemlere karşı hukuki haklarını yargı yoluyla arama yoluna gittikleri ve mahkeme kararlarının mobbing ile mücadelede önemli bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In business life, individual targets, deliberate and systematic psychological abuse and intimidation applied are defined as mobbing. Mobbing is a negative impact on work affecting the peace. Mobbing, there are emotional physical and psychological negative effects on employees. However, the decrease in productivity are reduced organizational results as organizational affiliation and conflicts and all employees may be exposed to mobbing. Public administration, to take precautions against mobbing and the laws and regulations in order to find scientific solutions through case analysis study is within the scope of the thesis. In the study, the laws in the fight against mobbing actions and to examine the subordinate legislation is made for the evaluation of existing practices. In this study, the evaluation of actions under mobbing behavior experienced in the public sector in Turkey by analyzing legal decisions and outcomes were examined and compared Management in the public sector in Turkey is not effective prevention of mobbing, but in recent years it was seen that they go to the search path of the judicial and legal rights for public employees of the court decision against mobbing is an important method in the fight against mobbing.