Tire merkezdeki Osmanlı Devri mezar taşları
The grave stones belonging to Ottoman Period in the center of Tire
- Tez No: 445718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Osmanlı insanı güzellik olgusuyla oluşturduğu sanatını mezar taşlarında da göstererek üzerindeki yazılarla, motiflerle daimi mekâna dikkatleri yöneltmiştir. Bunda yaşanılan dönemin arz ettiği estetik yön önemlidir. Böylece mezar taşlarında Osmanlı Döneminin hayat anlayışı sergilenmektedir. Türk İslam Sanatları açısından mezar taşları önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı Tire mezar taşlarını Batı Anadolu'da bulunan örnekleriyle karşılaştırarak değerlendirmeye çalıştık. Tez kapsamında dönemin önemi tipolojik, üslup ve estetik açıdan vurgulanmaya çalışılmıştır ve bu konuda yapılacak çalışmalara kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman art created by human beauty case showing the tombstones with writing and motif directed attention to the permanent venue. This one have experienced periods supply of a esthetics is very important so tombstones are exhibited the life of the ottoman period. Turkish Islamic art in terms of cemetery stones have an important place.There fore we tried to compare fire tombstones with the examples of western Anatolia.Thesis has tried to emphasize the importance of period with the aesthetic, typoloqically and style and intented to be a resource for studies on their subject.