İslam inancı ve medeniyetin inşasına katkısı
Contribution to the construction of Islamic faith and civilization
  1. Tez No: 445727
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULLAH MOHAMMED AMEEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VECHİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Bizim İslâm İnancı ve İslâmî Medeniyetin Teşekkülüne Olan Katkısı adıyla ele aldığımız bu çalışma aslında okuyucuya gerçek ve doğru inancı vermekle beraber İslâm medeniyetinin teşekkülü bazında inanç boyutunun oynadığı rolü de objektif bir şekilde ortaya koymaktadır Zira İslam medeniyeti, kendine has kurumları, bilim, sanat ve mimarî eserleri, sosyal hayatı, düşünce yapısı ile bugün hala etkisini sürdürmekte olan büyük medeniyetlerin en başında gelmektedir. Özellikle de günümüzde İslam'ın medeniyet boyutunun inkâra kalkışıldığı bir ortamda bu gereklilik ayrı bir önem kazanmıştır diyebiliriz. Bu itibarla Kur'an ve sünnet ışığında doğru bir inancın yerleşmesi ve batıl inançların reddedilmesi, muâsır medeniyetlerin gerisinde kalmayı tetikleyen unsurları tespit edilmesi, İslâmi ilimlerin insani bir çerçeve doğrultusunda tekrar yoğrulup var olan kütüphane mirasımızın zenginleştirilmesi açısından bir yardımcı görevi üstleneceği umudu bizi böyle bir çalışmaya sevk eden nedenler arasındadır. Çalışmamız inanç mefhumu ve sahih kaynaklarını, kelam ilmi, medeniyet ve kültür mefhumunu, İslâm inancının toplumsal, ekonomik ve siyasi alanlardaki ıslah katkısı ve İslâmî medeniyetin teşekkülündeki rolünü ayrıca Batı ve İslâm medeniyetleri doğrultusunda insancıl bir hoşgörünün oluşması noktasındaki verimliliği ele almaktadır. Buna ilaveten çalışmamız, günümüz dünyasında fert ve toplum düzeyinde gittikçe zayıflaşan iman ve inanç değerlerini, düşünce ve düşüncenin ıslahı için aklın gücünü ön plana çıkararak bazı önerilerde bulunmaktadır. Keza kültür ve medeniyetin ilerleme ve gerileme etkenlerini, bazı milletlerin ortadan yok olma sebeplerini ve düğer medeniyetlerin İslâm medeniyetine olan meydan okumalarını mukayeseli bir tarzla ele alan çalışmamız İslâmî medeniyete karşı olan sorumluluklarımızı da Batı ve İslâm dünyasında medeniyetlerinin çatışması fikri kapsamında aslında İslâmın çatışma ruhunun aksine uzlaşı ve barış atmosferinin hâkim olması için çağrıda bulunduğuna da dikkatleri çekerek bireyleri ortak bir noktada buluşmaları gerektiğine ikna eder. 2 Çalışmamızda hedeflediğimiz amaçları ise şöyle sıralayabiliriz: 1. Fasit inançlarla karşılaşılması ihtimaline binaen doğru inanç mefhumunu açıklama. 2. Tüm alanlardaki düzenin ancak doğru bir inançla sağlanabileceği fikrini ön plana çıkartma. 3. İslâm medeniyeti içerisindeki dağılma ve parçalanma tehlikelerine karşı ancak sağlam bir inancın mücadele edebileceğini ortaya koyma. Sonuç olarak din, inanç ve gibi manevî değerler bireylerin ve toplumların birbirleri ile olan ilişkilerini düzene koyma açısından hayati bir öneme sahiptirler. Zaten belli bir yönetim ve yaşam düzenine sahip olmayan kargaşa ve karmaşanın hâkim olduğu milletlerin bir medeniyet kurmaları da düşünülemez. Başka bir ifadeyle sosyal çevre, din, inanç, düşünce özgürlüğü, adalet gibi manevî değerlerden yoksun mıntıka ve çevreler asla bir medeniyet ve kültür oluşturamazlar. Bu bakımdan bizim değerlendirmeye tabi tuttuğumuz şey, manevi değerlerden ve özellikle de inanç değerinden kaynaklı bir medeniyet ortamının oluşması ve gelişmesi sürecini insan kimliği çerçevesinde ön plana çıkartıp sunabilmektir.
Özet (Çeviri)
Bismillah AL Rahman AL Rahim In the name of of Allah the Merciful The title is: (Islamic ideology and their contribution in building the Islamic civilization)I wanted to add to what has already grabbed the impact of research on the Islamic ideology of human civilization, It will be for my research, God willing the impact in the Islamic library . First: the research importance This research contains on the concept ideology, and the sources of the true ideology, the theology concept, and the civilization concept and civic culture, and the contribution of the Islamic ideology in the civilization building, and the contribution of the Islamic ideology in the social, economic and political reform, and the contribution of the Islamic ideology in the evolution of human civilization, and the contribution of the Islamic faith in the dialogue of civilizations , and the fate of civilizations in the both Western and Islamic ideas. . This research Shows aspects of the weakness of ideology in our era , and the steps to fixing a belief in the individual and society, also the importance of the study show how the facing of accusation ideology harshness and extremism, and the importance of research also urge the mind to reflection and reform minded, and fixing the correct belief in the populations indications and evidence, and the emphasize that belief based on faith and Urbanism, shows the interpretation of the Islamic faith for the emergence of civilization and collapses, and factors affecting the advancement and backwardness of civilization, and this paper presents the reasons for the destruction of Nations, shows the cultural challenges in front of the civilization of Islam, and our responsibility towards the Islamic civilization, which indicate the role of the Islamic faith in dialogue civilizations, as well as shows the idea of a clash of civilizations in the both Western and Islamic ideas, and that Islam calls for world peace rather than wrestle. Second: The aim of the research . 1-Statement of the concept of the true ideology, and to explain how to confront corrupt beliefs. 2-To access the reform in all areas, but do not be under the shelter of the net creed. 3-In order to prove that the correct Islamic idiology is the pillar of founding a strong renaissance. 4-To get to know the importance of the Islamic iduology in social reform, economic recovery and social justice. 5-To know the extent of their contribution to political reform in the Islamic civilization. 6-To comfirming the role of idiology in the opposing to dispersion in the Islamic civilization. . 7-To featuring the effect of the Islamic idiology religious aspect of Islamic civilization Third:Subject selection reasons 1-Contribute to deepening the concepts of good idiology in light of the Quran and Sunnah. 2-Contribute to respond to the false idiologies. . 3-Contribute to the statement of the most important elements of backwardness, which is good idiology, and useful knowledge, and morality. 4-Statement of the concept of the progress of civilization and backwardness of civilization, because many people believe that the progress of civilization is the only material progress, forgetting the intellectual, spiritual and humanitarian aspects. . 5-desire to enrich Islamic library in knowing the impact of the Islamic idiology to build human civilization 6-focus on deepening the concepts of Islamic civilization in the Islamic world 7-completing-proclaimed efforts to focus on the contribution of righteous idiology in the progress of civilization. 8-Focus on the solubility and dependency, homelessness, loss and easy import of principles, is the most dangerous thing facing any process of emerging evolution. 9- Prompted me to write this research accumulation of facts, events and developments on the apron the Muslim world, and accusing Islam with terrorism, and I wanted to show through this research the tolerance of Islam and peaceful coexistence with the other, and showed that the Quranic texts and hadiths explicit in affirming love between humans and discarding hostilities. . Second: Recommendations 1-the calling to return the nation to take the tenets of the Quran and Sunnah and the consensus and frank mind. 2-Directing the nation cautious thawing and dependency, homelessness, loss and easy to import principles. 3-Claiming the Islamic nation to take from other civilizations, what is good and wholesome. 4-Calling for the removal of all the hatred and fanaticism and recialists and hatred among the people and establishes the principle of mutual understanding between nations and peoples and civilizations (to know each other) because the acquaintance has a role inconflict prevention and conflict among nations and civilizations. 5-Directing the nation to reform in all facilities of life, including social, economic and political reform. 6-A campaign of immunization against deviant ideas to keep the society from deviation or slipping when currents and ideas destructive factors.