Bankacılık sektöründe stratejik planlama üzerine bir araştırma
A Study on strategic planning applications in banking sector
  1. Tez No: 99736
  2. Yazar: HİTAY BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUREL ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET 1990'h yıllar inanılmaz derecede yoğun bir değişime sahne olurken, yeni bin yılda da bu değişim fırtınası kendini göstermeye devam edecektir. Bu süreçte, ekonomiler büyümekte, pazarlar genişlemekte, rekabet sınırları ortadan kalkmakta, sektör ayırımları anlamsız hale gelmekte, teknolojik yenilikler hızla çoğalmakta ve sosyal değerler farklı anlamlar kazanmaya başlamaktadır. Değişimi izlemek, uygulamak, yönetmek ve hatta onu yaratmak herkes ve tabii örgütler için kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu süreçte başarılı olmanın yolu geniş bir vizyona sahip olmak, sınırsız, özgür düşünebilmek ve yaratıcı olmaktan geçerken, anahtar kavram strateji olmaktadır. Stratejik planlama ise vizyonu gerçeğe dönüştürme amaçlı bir yönetim sürecidir. Stratejik planlama; hızla değişen ve gelişen dünyada örgütleri geleceğe hazırlamakta, onları gelecekte olmak istedikleri yere götürecek nitelikte stratejiler belirlemekte ve bu stratejileri bir plan dahilinde uygulamaktadır. Çalışmada stratejik planlama uygulamalarının hangi boyutlarda olduğunun tespiti için ise 1990'h yıllarla birlikte hızla büyüyen, bir çok değişikliklerin meydana geldiği, rekabetin üst seviyelere ulaştığı ve en yeni teknolojilerin uygulamaya konulduğu bankacılık sektörü seçilmiş bulunmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde strateji kavramı ve stratejik planlama süreci, ikinci bölümünde çevre analizleri, strateji seçimi, uygulanması ve değerlendirmesi, üçüncü bölümünde Türk bankacılık sektörü incelenmiş; son bölümünde ise uygulamaya dönük bir araştırma yapılarak sonuçları üzerinde durulmuştur. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The 1990's have witnessed a profound change taking place with unbelievable haste which will go on also in the new millennium. In this period, economies develop, markets enlarge, and borders disappear, as competition gets stronger. Sectoral divisions become meaningless, technological innovations increase rapidly and new meanings are attached to social values. It has become inevitable for organizations to follow, apply, manipulate and even create the change. Success calls for a broad vision, free-thinking and creativity, however there is a key factor more important than any other; strategy. Strategic planning is a management process aiming the realization of the organizational vision. Strategic planning prepares organizations in a rapidly changing and developing world and determines strategies, which will take them to where they see themselves in the future, within the framework of a plan. In the study, with the aim of determining the extents to which strategic planning applications have arrived, the banking sector is chosen where in the 1990's major changes have occurred along a rapid growth, competition has reached high levels and newest technologies are put in use. In the study, consecutively, the concept of strategy and process of strategic planning, environmental analysis, choice, application and evaluation of strategy and the Turkish banking sector are examined. In the last section, the results of a research on strategic planning applications are interpreted.