Liderlik davranışlarının yönetim inovasyonu üzerindeki etkileri
Leadership effects on innovation behaviour management
  1. Tez No: 445768
  2. Yazar: TURGAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İçerisinde bulunduğumuz yüzyılda değişen rekabet ortamı ve küreselleşme ile birlikte artık uzaklar yakın olmuştur. Bu da firmalar, kurumlar ve ülkeler bazında başarılı olabilmek ve hayatta kalabilmek için değişmeyi, yenilenmeyi ve proaktif olmayı zorunlu kılmaktadır. Liderler, içerisinde bulundukları örgütlere yön çizerken bir nevi onların pusulası olurken birçok farklı yöntem uygulamışlar ve farklı karakterler sergilemişlerdir. Buna da liderlik davranışları veya tarzları denilmektedir. İnovasyon kavramı Türkçe'de yenilikçilik, yenilik, yenileşim, fayda sağlayan değişim vb. kavramlarla da ifade edilmektedir. Yönetim inovasyonu kavramı; yönetim faaliyetlerinde, süreçlerinde, yapısında ve tekniklerinde yapılan olumlu fayda sağlayan değişimleri ifade etmektedir. Örgütler için bu kadar önemli olan liderlik davranışlarından dönüşümcü ve etkileşimci liderlik davranışlarının yönetim inovasyonu üzerindeki etkilerinin araştırıldığı bu çalışmada 198 katılımcıya uygulanan anket sonucunda elde edilen veriler istatistik programları vasıtasıyla analiz edilerek sonuçları ortaya konulmuştur.Dönüşümcü liderlik davranışı alt boyutları arasında yönetim inovasyonu üzerinde en önemli belirleyici olarak, bireyselleştirilmiş ilgi alt boyutunun olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte diğer alt boyutlar olan idealleştirilmiş etki (karizma) liderlik davranışı, ilham verme (telkinle güdüleme) liderlik davranışı ve entelektüel teşvik liderlik davranışının yönetim inovasyonu üzerinde anlamlı bir etkisi tespit edilememiştir. Etkileşimci liderlik davranışı alt boyutları arasında yönetim inovasyonu üzerinde en önemli belirleyici olarak, koşullu ödüllendirme alt boyutunun olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte diğer alt boyutlar olan istisnalarla yönetim aktif liderlik, istisnalarla yönetim pasif liderlik ve kaçınmacı liderlik davranışlarının yönetim inovasyonu üzerinde anlamlı bir etkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the world's further places have become nearer because of the unceasingly changing competitive environment and globalization. Thus, it has been a necessity for firms, institutions and countries to change, innovate themselves and act proactively in order to be able to succeed and survive. Leaders have followed different methods and they have displayed different characteristics while they are directing the organizations. These are called leadership behavior or styles. The concept of innovation is also expressed by the words novelty, change bringing benefits etc. in Turkish. As for the concept of management innovation, it refers to changes leading to positive benefits in the activities, processes, structure and techniques of management. This study aims to establish the effects of transformational and transactional leadership behavior, which are vitally important for organizations, on management innovation. In the study, the data obtained through the survey carried out with 198 participants were analyzed with the help of statistical programs, and the results were revealed. Individualized interest, a sub kind of transformational leadership, was found to be the most effective factor on management innovation whereas the other sub dimensions, namely ideally impressive (charisma), inspirational, intellectual leadership behavior, had no significant effect. On the other hand, the study revealed that conditional rewarding, a sub kind of transactional leadership, was the most important factor on management innovation whereas the other sub dimensions including exceptional management (active), exceptional management (passive) and evasive leadership did not have any significant effect on management innovation.