Ebu'l-Kasım eş-Şâbî'nin şiirlerinde hüzün ve hasret
Alienation and nostalgia i poetry Abu-Qasim Alshabee
- Tez No: 445776
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mısır ve Lübnan'daki son derece ciddi ve çağdaĢ edebî çalıĢmaların az da olsa çok farklı vesilelerle Tunus topraklarına girmesi ve buradan da diğer Arap ülkelerine ulaĢması eĢ-ġâbbî dolayısıyladır denilebilir. Zira Ebu'l-Kâsım eĢ-ġâbbî, kısa süren hayatına rağmen, Arap ülkelerinin doğusu ile batısı arasında, Ģiir alanında zengin hayal gücüyle beraber bir köprü vazifesi sağlamıĢtır. Biz de ele aldığımız bu tezimizde Ģair Ebu'l-Kasım eĢ-ġâbî'nin nazmettiği Ģiir ve kasidelerinin (alanımızla ilgili olan) tahlil ve analizini yaparak bu alanda söz sahibi olmak isteyen araĢtırmacıların hizmetine sunmayı hedefledik ki bu çalıĢmamızın daha önce çok detaylı bir Ģekilde bir benzeri yapılmamıĢtır. Öte yandan“Gurbet”ve“Hasret”Ģiirleri gerek araĢtırmacılar tarafından gerekse bu alana ilgi duyan okuyucular tarafından gereği gibi bir önem ve alakaya ihtiyaç duyar. Fakat bununla beraber söz konusu alana hâkimiyetin çok da kolay olmadığını da belirtmemiz lazım. Çünkü bu gibi sahalarda gezinen araĢtırmacının, Ģairler tarafından kullanılan tüm iĢaretler ve göstergeler hakkında bilgi sahibi olabilmesinin yanı sıra ciddi bir biçimde psikoloji ilminden de haberdar olması gerekir. AraĢtırmamızı giriĢ ve beĢ diyalog bölümü olarak ele almaya çalıĢtık ve özellikle Ģairi gurbet ve hasret Ģiirlerini yazmaya sürükleyen faktörleri tespit ederek ilgili Ģiirlerin çok detaylı incelemelerini sunmaya çalıĢtık. Sonuç olarak ele aldığımız çalıĢmadan hareketle aĢağıda sıralandığı gibi Ģu yargılara varılabilir: a. eĢ-ġâbî son derece Ģiir melekesi kuvvetli birisi olmasının yanı sıra dönemin yaygın olan Ģiir temalarından da ayrılarak kendisine has bir üslup ve içerik temalarıyla da öne çıkarak kendisini ispatlamıĢtır. Ayrıca Ģiirlerinin büyük bir bölümünde gurbet ve hasret konuları damgasını vurmuĢtur. b. ġairin gerçekçi ve doğru duygularla beraber sağlam bir irade beslemesi baĢkalarının onun Ģiirlerinden etkilenme vesilesi olarak ön plana çıkmıĢtır.c. ġairin, kendisinden sonraki nesilleri de düĢünerek onları sömürge ve iĢgale karĢı bilinçlendirme çabası da Ģiirlerinde sıklıkla rastlanılan bir tema olarak karĢımıza çıkmaktadır ki biz de konumuzla ilgili olan Ģiirlerinde bu yönünü de incelemeye çalıĢtık. d. Sadece Ģairin yazdığı Ģiirlerin zahirine bakılarak çok kesin bir yargıya gidilmesi meselesi de ön yargı veya baĢka husumetlerle izah edilmeye çalıĢılmıĢtır. Bu doğrultuda bazıları onun Ģiirlerinden hareketle kendisinin inkârcı birisi olduğu sonucunu çıkarması da ilginçtir. Binaenaleyh bu gibi yargılara varılması için Ģairle beraber çok uzun bir birlikteliğin yanında gece uykusunun bile bir tarafa bırakılıp nazmedilen Ģiirler üzerinde çok sağlam bir Ģekilde kafa yorulması gerektiği tezine de ara ara değinilmeye çalıĢılmıĢ ayrıca daha objektif değerlendirmelerin olması gerektiği bazında da bazı uyarılara yer verilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Abu-Qasm Echebbi's Biography:Abu-Qasm was born in 1909 in the Tunisian town of Echebbi. His birth turned out to have social, political, and literay significance. Echebbi was amongst those calling for reformation and revival in the 21st-century poetry. Abu-Qasm was gifted with a unique poetical imagination which produced excellent pieces of literature. He always remained loyal to his writing career.Echebbi belonged to the Romantic school of thought, and was a pioneer of (Mahjar) School in Tunisia. In 1934 he died at the age of (25) of swelling of the heart, which had troubled him all his life.Echebbi's Literary works:Abu-Qasm is best known for his famous anthology Songs of Life, especially his The Will to Live. His other works include: Songs Life, Poetic Imagination of the Arabs, The Story of Prophets' Leaving at the Graveyard, The Drunken, Arabic Literature of the Ignorance Period, Youth Days, and etc.Alienation and Nostalgia with Abu-Qasm : It goes without saying the alienation and nostalgia characterize human life on earth for centuries. Humans experience alienation and nostalgia differently. Echebbi's writings testify to the fact that he felt alienated and nostalgic; indeed, one can hardly turn over a page of Echebbi's poetry anthology without finding direct or implied references what must have been a very lonely life. Also, the people who knew and lived with him confirm this. Chebbi never travelled abroad; paradoxically though, the sense of 'otherness', 'non-belonging' , and 'homesickness' are too apparent to ignore. As understood from the following lines, Echebbi must have felt a foreigner in his own homeland! Given Echebbi's personal life, one can but sympathize with him. His social, family life was far from being happy, and he was disappointed for a number of reasons which should have caused his alienation. He could not marry with the girl of his dreams, an event from which he does not seem to have ever recovered. The death of his father, who was his close friend too and who always looked after him, introduced him to a lot of hardship. Moreover, he suffered from a chronic mental disease. Finally, his marriage life seems to have been no better, for he seems to have been unsatisfie