Örgütsel adaletin örgütsel bağlılık, iş tatmini ve işten ayrılma niyetine etkisi: Görgül bir araştırma
Effect of organizational justice on organizational commitment, job satisfaction and intention to leave: An emprical study
- Tez No: 445878
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDULLAH NEJAT BASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Örgütler verimli ve etkin bir biçimde faaliyetlerini sürdürebilmeleri adına gerekli koşulları tesis etmek için, örgütsel yapıya yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedirler. Bu çalışmalardan ön plana çıkanlardan bir tanesi deörgütsel adalet kavramıdır. Bu bağlamda örgütlerin verimli ve etkin faaliyet göstermelerini mümkün kılabilmek adına örgütsel adalet kavramının öncüllerinin ve ardıllarının kavranması ciddi derecede önem arz etmektedir. Örgütsel adalet ile alakalı literatür incelendiğinde, örgütsel adalete direkt veya dolaylı olarak etki ettiği düşünülen;örgütsel bağlılık,işten ayrılma niyeti ve iş tatmini kavramları ile arasındaki ilişkinin kısıtlı bir ölçüde incelendiği gözlemlenmiştir. İş görenlerin tatmini ve bağlılıklarının, örgütsel etkinliğe direkt veya dolaylı olarak nasıl fayda sağlayacağını konu alan bu çalışma; bununla birlikte bahsi geçen değişkenler ile örgütsel adalet arasındaki ilişkiyi ele alması açısından ilgili literatüre katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.Araştırmada belirtilen hipotezler bir telekomünikasyon firmasında çalışan 181 kişinin oluşturduğu bir örneklem üstünde sınanmıştır. Veri toplamada anket yöntemi kullanılarak veriler SPSS 18programı ile analiz edilmiştir.Bağımsız değişken olarak örgütsel adalet ve alt boyutları, bağımlı değişken olarak ise örgütsel bağlılık ve alt boyutları, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti kullanılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre toplam 29 adet hipotezin 4 tanesi dışında tüm hipotezler doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years,organizations have been making an effort orienting at organizational structure in order to establish required conditions for effective and efficient managementof their organizations. Organizational justice is one of the most prominent issues in organizations. In this sense, perception of premises and consecutives of organizational justice is a big deal in order to let organizations perform effectively and efficiently.When the literature about organizational justice has been analysed,it has been noticed that concepts of organizational committment, job satistaction and intention to leave organization, having direct and indirecteffects on organizational justice, have been addressed limitedly. In addition to dealing with direct or indirect contributions of commitment and satisfaction of employees to organizational justice, this study is also very important in terms of analysing the relationship between independent variable“organizational justice”and aforementioned dependent variables (organizational committment, job satisfaction and intention to leave). Hypotesis in this research have been tested in a sample from the head office of a telecommunication company consisting of 181 employees. Questionnaire method have been used in order to collect data. Those data have been analysed in SPSS 18 software. Organizational justice and it's sub-dimensions were selected as being independent variables, while organizational committment, job satisfaction and intention to leave and their sub-dimensions were selected as dependent variables. According to obtained results, only 4 of 29 hypothesis were not confirmed, while the rest was all confirmed.