Algılanan streste duygusal emek ve kendilik değerlendirmelerinin rolü: Avukatlar üzerine bir araştırma
The role of emotional labor and self evaluations on perceived stress: a research on lawyers
  1. Tez No: 445879
  2. Yazar: AYBÜKE BASIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, algılanan stresin açıklanmasında öz kendilik değerlendirmelerinin ve gösterilen duygusal emeğin rollerini, kuramsal bağlama uygun bir grup olan avukatlardan elde edilecek verilerle görgül olarak test etmektir.Araştırma çeşitli illerin barolarına bağlı olarak çalışan ve arabuluculuk eğitimi almak üzere bir araya gelmiş olan toplam 480 serbest avukat üzerinden yürütülmüştür. Veriler İnternet üzerinden hazırlanan bir anket formu ile toplanmıştır. Çalışmada kendilik değerlendirmeleri Öz Kendilik Değerlendirmeleri Ölçeği, duygusal emeğin ölçülmesi için Duygusal Emek Ölçeği, katılımcıların algıladıkları stres düzeyini ölçmek için Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada algılanan stres bağımlı değişken, kendilik değerlendirmeleri ve duygusal emek ise bağımsız değişken olarak ele alınmıştır. Araştırmadaki bağımsız değişkenlerin rolünü ortaya çıkarabilmek için demografik değişkenler ile diğer bağımsız değişkenlerin etkileri kontrol edilerek hiyerarşik regresyon analizleri yapılmıştır. Ayrıca araştırılan ilişkilerde anlamlı etkileri olan demografik değişkenler öncelikle gruplandırılmış sonrasında ise gruplar arasındaki farklılıklar t-testi yapılarak analiz edilmiştir.Ulaşılan bulgular, mesleki tecrübe ve olumlu öz kendilik değerlendirmeleri arttıkça oldukça algılanan stresin azaldığını, derin rolün artmasıyla birlikte ise algılanan stresin arttığını göstermiştir. Ayrıca mesleki tecrübe ve olumlu öz kendilik değerlendirmeleri arttıkça algılanan stresle baş etmenin de arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to empirically test the roles of represented emotional labor and self-evaluation to explain perceived stress with the data gathered from lawyers who is an appropriate group for the theoretical context.This study was conducted over 480 lawyers who work in affiliation with bar councils of various countries and came together to participate in training seminars for mediators. Data gathered via an Internet based survey tool. Core Self Evaluation was used to measure self-evaluation, Emotional Labour Scale was used to measure emotional labour and Perceived Stress Scale was used to measure perceived stress of the participants. Perceived stress was the dependent variable in this study; self-evaluation and emotional labour were taken as independent variables. Hierarchical regression analyses were made while controlling the possible effects of other variables to reveal roles of independent variables. In addition to that, the demographic variables were primarily grouped and then the differences among groups were analyzed with t-test.Findings highlight that increased occupational tenure and positive core self-evaluation have negative effects on perceived stress; deep acting is positively associated with perceived stress. Besides, it was determined that increase in occupational tenure and positive core self-evaluation increase tendency to cope with perceived stress.