Psikolojik sermaye ile algılanan yönetici desteğinin örgüt içi girişimcilik üzerine etkisi: Kamu çalışanları üzerine görgül bir araştırma
Perceived supervisory support and psychological capital's effect on the entrepreneurship: An empirical research of public employees
  1. Tez No: 445896
  2. Yazar: NURİYE TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDULLAH NEJAT BASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma; Psikolojik Sermayenin ve Algılanan Yönetici Desteğinin Örgüt İçi Girişimciliği ne denli etkilediğini ortaya çıkarmak üzere, kamu çalışanları üzerinde yürütülmüştür. Bu amaçla 500 adet, her kademedeki kamu çalışanına yönetilen anket ile toplanılan veriler neticesinde; Psikolojik sermaye boyutlarının örgüt içi girişimcilik üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu, ancak Algılanan yönetici desteğinin örgüt içi girişimcilik üzerindeki etkisinin aynı doğrultuda olmadığı model ışığında ortaya konmuştur. Çalışmada; kamu çalışanlarında, Psikolojik Sermayenin özyeterlilik, umut, dayanıklılık ve iyimserlik boyutlarının Örgüt içi girişimciliğin yenilikçilik, proaktiflik, risk alma, özerklik ve bireysel ağları genişletme boyutlarıyla olumlu yönde etkisi olduğu anlaşılmıştır. Algılanan Yönetici Desteği'nin ise Örgüt içi girişimcilik boyutları olan yenilikçilik, proaktiflik, risk alma, özerklik ve bireysel ağları genişletme boyutlarıyla olumlu yönde etkisi olmadığı anlaşılmıştır. Kamu çalışanlarında; Psikolojik sermayenin özyeterlilik boyutunun Örgüt içi girişimciliğin yenilikçilik, proaktiflik, risk alma, bireysel ağları genişletme boyutlarıyla etkileşimi bulgulanırken; Örgüt içi girişimciliğin özerklik boyutuyla etkileşimi olmadığı; aynı şekilde Psikolojik sermayenin umut boyutunun Örgüt içi girişimciliğin yenilikçilik, proaktiflik, risk alma ve bireysel ağları genişletme boyutlarıyla etkileşimi bulgulanırken; Örgüt içi girişimciliğin özerklik boyutuyla etkileşimi olmadığı bulgulanmıştır. Psikolojik sermayenin dayanıklılık boyutunun Örgüt içi girişimciliğin yenilikçilik, bireysel ağları genişletme boyutlarıyla etkileşimi bulgulanırken; Örgüt içi girişimciliğin proaktiflik, risk alma özerklik boyutuyla etkileşimi olmadığı gözlemlenmiştir. Psikolojik sermayenin iyimserlik boyutu incelendiğinde ise Örgüt içi girişimciliğin yenilikçilik, proaktiflik, risk alma, özerklik ve bireysel ağları genişletme boyutlarının tümüyle etkileşim içinde olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is dedicated to figure out the Effects of Psychological Capital and Perceived Supervisory Support on Entrepreneurship within Public Sector Organizations. According to the result of this research carried out by conducting questionnaires to 500 public sector workers of various levels, dimensions of Psychological Capital and Perceived Supervisory Support do not have significant effects on entrepreneurship within organizations. As per the outcome of this research, dimensions of Psychological Capital such as hope, endurance, optimism have positive correlation with the dimensions of Entrepreneurship within organization such as innovativeness, proactivity, risk taking, self-determination, individual network expansion. In the same way, dimensions of Perceived Supervisory Support such as hope, endurance, optimism do not have positive correlation with the dimensions of Entrepreneurship within organization such as innovativeness, proactivity, risk taking, self-determination, individual network expansion. On public sector workers, while self- efficacy dimension of Psychological Capital having interactivity with innovativeness, proactivity, risk-taking, individual network expansion dimensions of Entrepreneurship within organization; self- efficacy dimension of Psychological Capital has no correlation with self-determination dimension of Entrepreneurship within organization. In addition to these; as hope dimension of Psychological Capital has interactivity with innovativeness, proactivity, risk-taking, individual network expansion dimensions of Entrepreneurship within organization; self- efficacy dimension of Psychological Capital has no correlation with self-determination dimension of Entrepreneurship within organization. On the other hand, while endurance dimension of Psychological Capital having interactivity with innovativeness, individual network expansion dimensions of Entrepreneurship within organization; self- efficacy dimension of Psychological Capital has no correlation with self-determination, proactivity, risk-taking dimensions of Entrepreneurship within organization. Eventually optimism dimension of Psychological Capital is thoroughly correlating with innovativeness, proactivity, risk taking, self-determination and individual network expansion dimensions of Entrepreneurship within organization.