Örgütsel destek, lider desteği ve sosyal desteğin iş performansına etkisinde lider üye etkileşiminin aracılık rolü: Yerel yönetimler örneği
The intermediation role of leader – member interaction over the effect of organizational support, leader support and social support on work performance: Example of local governments
- Tez No: 445899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Küreselleşme ile birlikte bilgi, teknoloji ve iletişim hızla değişim göstermekte ve örgütler de bu hızlı değişimden etkilenmektedirler. İster kamu ister özel sektör olsun örgütler ayakta kalabilmek için kendilerini sürekli yenilemek ve geliştirmek zorundadır. Yaşanan bu değişim ile birlikte günümüzde insan faktörünün önemi de gün geçtikçe artmaktadır. Başarıyı yakalamak isteyen örgütler, çalışanlarına örgütsel ve sosyal alanda destek sağlayarak çalışanlarının iş performanslarını arttırmalıdırlar. Bu çalışma verilerine göre çalışanların sosyal çevresi ve liderleri tarafından desteklendiklerinde kendilerini işletmenin bir parçası olarak hissettikleri ve performanslarını yükselttikleri sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal değişim teorisinde de bahsedildiği gibi çalışanlar örgütleri ve yöneticileri tarafından desteklendiklerini algıladıklarında bunun karşılığını gönüllü ve daha fazla çalışarak verdikleri gözlemlenmiştir. Yapılan bu araştırmada da kurumun çalışanlarına örgütsel destek (ÖD), lider desteği (LD) ve sosyal destek (SD) verdiğinde çalışanların iş performansı (İP) düzeylerini ne ölçüde etkilediği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini, kamu çalışanlarının arasından basit tesadüfî yöntem ile seçilen 223 katılımcı oluşturmuştur. Veriler yüz yüze anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Sosyal Bilimler için istatistik paketi kullanılmıştır. (AMOS ve SPSS). Bu çerçevede, değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde korelasyon analizi, t-testi, varyans analizi ve regresyon analizi istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; örgütsel destek, lider desteği ve sosyal desteğin bağımlı değişken olan iş performansı ile pozitif yönde anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the globalization; information, technology and communication is evolving and organizations are being affected from those changes. Whether it is government or private business, organizations have to improve and adaptate themselves in order to survive. With this change, the importance of human factor is increasing day by day. Organizations that are aiming to be successful have to increase the work performance of their members by supporting them in organizational and social field. One of the main conclusions of this thesis is, if the members are supported by their organizations, social environments and leaders, they will embrace the company and raise their performances. As mentioned in the theory of social change, when the members believe that they are supported by their organizations and leaders, they are more likely to work harder and willingly. This thesis aimed to determine the effect of organizational support, leader support and social support that they get in the organization on work performance of government employees. Data has been procured by one-on-one survey method. Statistical package for social sciences has been used in the analysis of the procured data (AMOS and SPSS). In this context, correlation analysis, T-test, variation analysis and regression analysis have been used to identify the relation between variants. As a result of research; it has been seen that there is a positive and meaningful relation between the work performance which is dependent variable and the organizational support, leader support and social support