Destekleyici örgüt iklimi ve psikolojik sermayenin yenilikçilik eğilimine etkisi: Görgül bir araştırma
Supportive organizational climate and psychological capital's effects on innovation activities: An empirical research
- Tez No: 445900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHİME DİLEK KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma; Psikolojik Sermayenin ve Destekleyici Örgüt İkliminin Yenilikçilik Eğilimi'ni ne denli etkilediğini ortaya çıkarmak üzere, Ankara'da faaliyet gösteren kobilerdeki yönetici ve şirket çalışanları üzerinde yürütülmüştür. Bu amaçla 500 adet, her kademedeki yönetici ve çalışana yöneltilen anketlerden 415 kişinin geri dönüşüyle toplanılan veriler neticesinde; psikolojik sermaye boyutlarının yenilikçilik eğilimi üzerindeki etkisi kısmen desteklenmiştir. Destekleyici örgüt ikliminin ise yenilikçilik eğilimi üzerindeki etkilisi ortaya konulan model ışığında desteklenmiştir. Çalışmada; psikolojik sermayenin alt boyutlarından olan umut ile öz yeterliliğin yenilikçilik eğilimi üzerinde aynı yönlü bir etkisi olduğu görülürken, psikolojik sermayenin alt boyutlarından olan iyimserlik ve psikolojik dayanıklılığın yenilikçilik eğilimi üzerinde etkisinin olmadığı görülmüştür. Böylece psikolojik sermayenin yenilikçilik eğilimi üzerine etkisinin kısmen doğrulandığı görülmüştür. Ayrıca; destekleyici örgüt iklimi boyutları olan yönetim tutarlılığı ve yeterliliği, çalışan bağlılığı, koordinasyon ve dayanışma ve müşteri odaklılık boyutlarının tamamı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Böylece, destekleyici örgüt ikliminin yenilikçilik eğilimi üzerine anlamlı etkisi ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is dedicated to figure out the Effects of Psychological Capital and Supportive Organizational Climate on Innovation activitities within Ankara which was conducted on managers and employees in SMEs operating. According to the result of this research carried out by conducting questionnaries to 500 private public sector workers of various levels, which totally reached 415 results, dimentions of Pschological Capital such as hope, endurance, optisism and self-efficacy has partly effects on innovation activities. On private sector workers while hope and self-efficacy dimentions of Psychological Capital having interactivity with innovation activities, endurance and optimism also sub-dimentions of Psychological Capital has no correlation with innovation activities. As per the outcome of this reseach, there is relatively effects of psycological capital on innovation activities. Eventually while cooperation and cordination, employee commitment, managerial competance and customer orientation dimentions of Supportive organizational climate are throughly correlating with innovation activities.