Döner kanat teknisyenlerinde iş tatmini ve motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between job satisfaction and motivation levels in rotary wing technician
  1. Tez No: 445910
  2. Yazar: SEZAHİR AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR NESLİHAN TURGUTTOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Emniyetli çalışmanın ilk öncelik olduğu iş sektörlerinden biri de havacılık sektörüdür. Bu nedenle havacılık sektöründe personelin moral ve iş tatmininin iyi seviyede olması oldukça önemlidir. İş tatmini ve motivasyon arasındaki ilişkiyi inceleyen çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu sebeple, havacılık faaliyetlerinde çok önemli bir payı olan döner kanat teknisyenlerinin iş tatminleri ve motivasyonları önem arz etmektedir. Birey olarak ve örgütsel yapı içerisinde aynı zamanda çevresel etkenlere duyarlı bir şekilde kendini iyi yetiştirmiş insanlardan oluşan döner kanat teknisyenlerinin, iş tatmini ve motivasyona yaklaşımlarını değerlendiren bu çalışma, iş tatmini olgusunun tarihsel gelişimi, iş tatmininin beslendiği kaynakları ve diğer faktörlerle olan ilişkisini, motivasyona etki eden faktörler ile literatürü inceleyerek en çok ihtiyaç görülen durumları analiz edip sonuç ve tavsiyelerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the industry's safety operation is the first priority that the business aviation sector. Thus the aviation sektor is of good staff morale and job satisfaction level is quite important. Many studies have demonstrated the relationship between job satisfaction and motivation. Job satisfaction and motivation rotary wing tecnicians who share very important place in aviation important fort his reason. İndividual and organizational structure as well as the enviromental factors are contained in the same way a sensitive self-taught people rotary wing consist of good people technicians, this study is a case satisfy the historical development of its sources of job satisfaction and its relationship with other factors, by examining the literature on factors that influence motivation and the most common cases have been found in analyzing results and recommendations.