Döner kanat pilotları için gece uçuş emniyetini artırmaya yönelik bir çalışma
A study to enhance night flying safety for rotary wing pilots
- Tez No: 416971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsan ve makine arasındaki etkileşim zihinsel iş yükü ile ilgili çalışmaların ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Bu araştırmada gece görüş gözlüğü ile yapılan helikopter uçuşunun pilotta zihinsel iş yükü yarattığından hareketle ilk olarak, yapmış oldukları farklı tip uçuş görevlerinin askeri helikopter pilotlarında yaratmış olduğu zihinsel iş yükü NASA-TLX yöntemiyle sayısal olarak belirlenmeye çalışılmıştır. Sonrasında farklı gece görüş gözlüklerinin uçuşta pilotta yarattığı etkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla çalışmaya katılan askeri helikopter pilotlarından denemiş oldukları üç tip gözlük için hazırlanmış olan anketteki beş kriteri değerlendirmeleri istenmiş ve alınan sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The interaction between man and machine has been instrumental in the emergence of studies on mental workload. Firstly in this research; with the idea that night vision goggle helicopter flight creates mental workload for pilots, NASA-TLX was applied to military helicopter pilots and the mental workload they encountered was tried to be measured numerically at different type of missions. After, the effects of different type night vision goggles to pilots at flight tried to be determined. For this purpose, military helicopter pilots were asked to score five questions in the questionnaire which are prepared for three types of goggles they tried and the results are evaluated statistically.