Afrika, Karayip, Pasifik ülkeleri ve Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki ekonomik ortaklık anlaşmalarının Afrika ülkelerinin kalkınması üzerindeki teknolojik ve ticari etkileri
The commercial and technological impacts of economic partnership agreements (EPAs) between Africa, Caribbean, Pacific countries (ACP) and European union (EU) on economic development of African countries members of acp
  1. Tez No: 445991
  2. Yazar: EMMANUEL NIZIGIYIMANA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu çalışmanın amacı, AKP devletler grubundaki Afrika ülkesi üyelerin ekonomik gelişmesi hakkında Afrika, Karayip ve Pasifik ülkeleri devletler grubu (AKP) ile Avrupa Birliği (AB-27) arasında Ekonomik Ortaklık Anlaşması'nın (EOA) teknolojik ve ekonomik etkilerini teorik, tanımlayıcı ve ekonometrik olarak analiz etmektir. Bu çalışmanın başlıca katkısı, imtiyazlı ticaret anlaşması çerçevesinde gelişmiş ve gelişmemiş ülke grupları arasındaki ilişki bağlamında karşılıklı ticaret ve teknolojiyi değerlendirmede kendine özgülüğüne dayanmasıdır. Ticaret, ekonomik büyüme ve gelişme konusunda teorik ihtilafın ötesinde bu çalışma Gruplaştırılmış Panel Dinamik Olağan En Küçük Kare (PDEKK) yöntemi kullanılarak beraber entegre edilmiş panel tekniklerine dayalı ampirik araştırmanını yanı sıra açıklayıcı analizi de aydınlatmaktadır. Bir yandan politik kurumların karşılıklı ticaret, teknoloji ve kalitesinden, diğer yandan kişi başına reel büyüme (GSYİH (GDPPC)) yerli üründen değişkenler hakkında toplam faktörler üretkenliğini (TFÜ) geriye çekmekteyiz. Dolayısıyla, bulgularımız farklı gelişim seviyelerindeki devletler arasında karşılıklı ticaretin uzun vadede teknolojik gelişim ve ekonomik gelişimi desteklediğine dair teorik teklifleri desteklemektedir. Bununla birlikte, fark ettim ki AKP'nin Afrika ülkeleri üyelerindeki politik kurumların kalitesi ve uluslararası ticaret değişkenleri arasında önemli etkileşimler vardır. Önceki etkiler göstermektedir ki ülkelerin uluslararası açılma etkisini yakalamak için uluslararası ticaret kapsamında ekonomik kurumların iyi işlemesine imkan sağlayan kendi politik kurumlarının kalitelerini iyileştirmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This work aims to analyze, theoretically, descriptively and econometrically, the technological and commercial impact of the Economic Partnership Agreements (EPAs) between the African, Caribbean and Pacific countries (ACP) group of states, and the European Union (EU-27) on the economic development of African countries members of the ACP group of states. The contribution of this thesis is based on its own originality which considers bilateral trade and technology in the context of relationships between a group of developed countries and that of underdeveloped countries within preferential trade agreement. Beside the theoretical dissertation on trade, economic growth and development, this work puts a light on descriptive analysis as well as on an empirical investigation based on the techniques of co-integrated panel using the grouped Panel Dynamic Ordinary Least Squares (DOLS) method. We regress the total factors productivity variable (TFP) on the variables from bilateral trade, technology and the quality of political institutions, on one hand, and the real growth domestic product per capita (GDPPC), on the other hand. Thus, our findings support the theoretical propositions that bilateral trade among countries with different levels of development can promote the technological development as well as economic development in the long-run. However, we realize in addition that there are significant interactions between the quality of political institutions in African countries members of ACP and the variables from international trade. The former effects suggest that the countries should improve the quality of their political institutions by promoting the effectiveness of their economics institutions in the context of international trade in order to catch international spillovers.