Kış sporlarına başlıyan 8-14 yaş erkek öğrenciler de biyomotorik özeliklerin incelenmesi
Analysis of biomotoric features of male students aged 8-14 to start the winter sports
  1. Tez No: 445994
  2. Yazar: ABDULLAH YIKILGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı; 8-14 yaş arası kış sporlarına başlayan erkeklerin sezon öncesi ve üç aylık eğitim sonrası testlerinin değerlendirilerek kış sporlarının çocukların biyomotorik özelliklerine etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmanın deney grubuna 8- 14 yaş arası Erzurum Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde çeşitli kış sporlarına (Kayak, Buz Hokeyi, Curlıng, Buz Pateni) başlayan 31 gönüllü erkek çocuğu katılmıştır. Çalışmaya katılan çocukların biyomotorik gelişimlerini takip için Bruininks-Oseretsky test of motor proficiency, Second Edition Kısa Form (BOT 2 Brıef )testi uygulanmıştır. BOT 2 kısa form olarak; İnce Motor Becerisi, İnce Motor Uyum, El Becerisi, İkili Koordinasyon, Denge, Hız ve Çeviklik, Üst Ekstremite Koordinasyon, Güç ve Toplam puan ölçülmüştür. Tüm ölçümler ilk test son test yöntemi uygulanarak değişim izlenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde Windows için SPSS 17 istatistik paket programı kullanılmıştır. Gruplar arası verilerin karşılaştırılmasında Bağımsız Grup (Independent-Sample t test) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate tha before and the after Three months training tests of the boys between the age of 8-14 years old boys who started the winter sports.At the same time the aim is that to examine the winter sports'effects on the children's biomotoric gualities. This experiment group of the boys who are between the age of 8-14 years old are included the winter sports that had organized by the ErzurumYoung Services and City Sports Manager (ski, ice hockey, curling, ice skating) the 31 volunteer boys have included in this activity. To follow the biomotoric developments of these boys who included in this activity the Bruininks Oseretsky Test of motor profiency, second edition BOT2 Brief Tests were made BOT 2 in short form: Fine Motor Precision,Fine Motor Integration,Manual Dexterity,Bilateral Coordination Closed, Balance, Speed and Agility,Upper-Limb Coordination, Strengthand total scores were measured. All measurements were observed changes in the first test by applying the latest testing methods.For Windows SPSS 17.0 statistical package program was used to analyze the data with Independent-Sample t test to be able to find the differences between the groups. Statical meaningful levels are resulted as; p< 0.05 and p< 0.001. Different researches were shown that the boys who go on the winter sports courses had gained an extremely assistance in the fine motor integration, fine motor precision, bilateral coordination, speed and the final point. Key Word: Winter sports, boys, motoric features