Farklı branşlardaki sporcuların sprint reaksiyon ve görsel reaksiyon zamanlarının karşılaştırılması
Comparison of different branches spri̇nter of athletes and visual reaction time reaction
- Tez No: 445995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı profesyonel liglerde mücadele eden farklı branşlardaki kadın sporcuların sprint reaksiyon ve görsel reaksiyon zamanlarını incelemek ve fark-lılıklarını ortaya koymaktır. Bu çalışmanın deney grubuna İstanbul ilinde profesyonel liglerde çeşitli branşlarda mücadele eden (voleybol, basketbol, hentbol) yaş ortalama-ları 19,43ss = 6,84, boy ortalamaları 1,72ss = 0,07, kilo ortalamaları 62,74 ss = 6,84 arasında değişen 42 gönüllü kadın sporcu katılmıştır. Çalışmaya katılan sporculara Lafeyetta Moart reaksiyon ölçüm cihazı ile görsel reaksiyon, Fusionsport Pro Fotosel ölçüm cihazı kullanılarak sprint reaksiyon testi öl-çümleri alınmıştır. Tüm testler için yapılan ölçümlerin ortalama değerleri alınmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Windows için SPSS 22 istatistik paket programı kullanıl-mıştır. Gruplar arası verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis, Anova ve Post Hoc testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to analyze sprint reaction and visual reaction times of female athletes of different branches competing in Professional leagues and to show the dif-ferences between them. 42 volunteer sportswomen werw involved in the experiment group of this study who are in various branches (voleyball, basketball, handball) in Professional leagues of İstanbul city and their age average is 19,43ss = 6,84, their height average is 1,72ss = 0,07 and their weight average is 62,74ss = 6,84. Lafeyetta Moart Reaction meter for visual reaction measurements and Fusionsport Pro Photocell meter for sprint reaction test measurements were used for participating athle-tes. Average measurements were obtained for all tests. SPSS 22 statistic package program was used for analizing data for Windows. Kruskall Wallis, Anova and Post Hoc test was used while comparing the data between the groups. Statistical significance level was taken as p0,05).