Van piyasasında tüketime sunulan salamura beyaz peynirlerin mikrobiyolojik, kimyasal, fiziksel ve duyusal niteliklerinin incelenmesi
Studies the physical, chemical, microbiological and organoleptical properties of the white pickled cheese consumed in Van
  1. Tez No: 44616
  2. Yazar: HAKAN SANCAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAKUP CAN SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Halk Sağlığı, Food Hygiene and Technology, Public Health
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
60 ÖZET Bu araştırma, Van piyasasında tüketime sunulan salamura beyaz peynirlerin kalitesini belirleyerek standartlara uygunluğunu ortaya koymak ve kaliteli peynir üretimine katkı sağlayacak bilgileri elde etmek amacıyla yapıldı. Araştırmada, Van şehir merkezindeki satış yerlerinden toplanan 50 adet salamura beyaz peynir numunesi materyal olarak kullanıldı. Bu numuneler, mikrobiyolojik (genel koloni, koliform, E.coli, fekal streptokok, stafılokok, Staph, aureus, maya-küf), kimyasal, fiziksel (kurumadde, rutubet, tuz, yağ, kurumaddede yağ, titre edilebilir asitlik, pH, protein, olgunlaşma) ve duyusal (görünüş, kitle ve yapı, koku, tat) yönlerden incelendi. Salamura beyaz peynirlerin mikrobiyolojik analizleri sonucunda ortalama genel koloni, koliform, E.coli, fekal streptokok, stafilokok, Staph, aureus ve maya-küf sayıları sırasıyla 2.08xl0^/gr., 7.73xl03/gr., 6.58xl03/gr., 1.23xl05/gr., 1.47xl05/gr., 1.34xl04/gr. ve 1.92xl05gr. olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY STUDIES ON THE PHYSICAL, CHEMICAL, MICROBIOLOGICAL AND ORGANOLEPTICAL PROPERTIES OF THE WHITE PICKLED CHEESE CONSUMED IN VAN The purpose of this study was to determine the quality of the white pickled cheese consumed in Van and to compare its approprietness to standards, as well as to obtain the necessary data which contribute to the production of qualified cheese. In the study, 50 samples of white pickled cheese collected in Van were used. These samples were examined microbiologically (total colony, coliform, E.coli, fecal streptococ, staphylococ, Staph, aureus, yeast and mould), chemically, physically (dry matter, moisture, salt, butter, butter in dry matter, acidity, pH, protein and maturity) and organoleptically (appearance, structure and texture, smell and flavour). In the microbiological analyses of white pickled cheese, the average values of the total colony, coliform, E.coli, fecal streptococ, staphylococ, Staph, aureus, yeast and mould were found to be 2.08xl07/gr., 7.73xl03/gr., 6.58xl03/gr., 1.23xl05/gr., 1.47xlO-Vgr., 1.34xl04/gr., 1.92xl05/gr. respectively.