A man in distress: Finding the voice in the gothic
Kederli bir adam: Gotik edebiyatta kendi sesini bulmak
  1. Tez No: 584774
  2. Yazar: BELİT ERŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİSAM MANSUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma genel olarak Edgar Allan Poe'nun kendi kişisel travmaları ile yaklaşmakta olan Amerikan İç Savaşı öncesinde toplumun kendi travmalarını Gotik edebiyatta nasıl birleştirdiğini ele almıştır. Teorik çerçeve olarak insan psikolojisine Marksist açıdan yaklaşan bu çalışma, Edgar Allan Poe'nun da sıklıkla ele aldığı temalar olan delilik, yalnızlık, ölüm ve güç ilişkileri gibi konuları analiz edebilmek için Sigmund Freud, Marie Bonaparte, Arthur Schopenhauer, Irvin Yalom, Karl Marx ve Fredric Jameson gibi seçkin teorisyenlere atıflarda bulunmuştur. Hikayelerinin ve şiirlerinin çoğunda ölen veya ölmekte olan karakterleri inceleyen Edgar Allan Poe'nun yaşamı boyunca travmatik anılarını, damgasını vurduğu Gotik edebiyatı ile yeniden canlandırdığı, bu bağlamıyla da dönemin iç ve dış politikasının da oldukça rahatsız edici sonuçlara gebe olduğu düşünüldüğünde başka türlü bir yaşamın sosyolojik ve ekonomik olarak pek de mümkün olmadığı gösterilmiştir. Kapitalist ekonominin yeni gelişmeye başladığı dönemin Birleşik Devletleri'nde binlerce insanın açlıktan ve yorgunluktan ölmesine sebebiyet veren kölelik sisteminin Gotik edebiyat için oldukça elverişli bir ortam hazırlamış olduğunun altı çizilmekte ve ayrıca tüm yaşananlara ve umutsuzluğa rağmen yaşamın sanat ile güzel bir yere döndürülebildiği, Edgar Allan Poe'nun da bunu ustalıkla yazdığı eserleriyle kanıtlamış olduğunun mesajı verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore how Edgar Allan Poe's personal life, childhood traumas and social traumas in the Antebellum society were reflected in his Gothic literature. Edgar Allan Poe used madness, obsession, loneliness, death and power struggle as recurring themes in his writing, therefore, while examining his Gothic style, Marxist theory and psychoanalysis are used as a critical framework. In this sense theories of Sigmund Freud, Marie Bonaparte, Arthur Schopenhauer, Irvin Yalom, Karl Marx and Fredric Jameson are referred to prove the arguments in the thesis. Considering the large numbers of characters who were either on deathbed or have already been dead in Edgar Allan Poe's literature, it is stated that his traumas were revived in his Gothic literature since the gloomy atmosphere of the period also coincided with the traumatic and chaotic tone of the writer himself. In the thesis, it is also expressed that many people lost their lives due to the new capitalist system in the United States. However, in spite of having hopeless moments and traumatic experiences, the pursuit for happiness is highlighted and Edgar Allan Poe has been given credit for turning bad experiences into something artistic and beautiful.