Sivas ili Sphecidae (Insecta: Hymenoptera) türleri üzerine faunistik araştırmalar
Faunistic studies on Sphecidae (Insecta: Hymenoptera) species of Sivas province
  1. Tez No: 446378
  2. Yazar: GÜRAY TAYYAR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada Sivas ili Sphecidae (Insecta: Hymenoptera) faunası ilk kez belirlenmiştir. Toplam olarak 24 türe ait 351 örnek yazar tarafından ilin çeşitli bölgelerinden 2011 ve 2016 yılları arasında toplanmıştır. Yayınlanan bilgilere göre Sivas ilinden sadece 10 tür bilinmekteydi. Bu çalışmada fauna için 16 tür ilk kez kaydedilmiş ve böylece Sivas'ta tür sayısı 26'ya ulaşmıştır. Metindeki bütün türler sistematik sırada düzenlenmiştir. Her tür için incelenen materyal gerekli toplama bilgileriyle birlikte sunulmuştur. Sonuçlar faunistik açıdan da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Sphecidae (Insecta: Hymenoptera) fauna of Sivas province was firstly determined. Totally 351 specimens belonging to 24 species were collected by the author from various regions of the province between the years 2011 and 2016. According to the literary data only 10 species belonging to Sphecidae family have been known from Sivas. By this study, 16 species were recorded first time for the fauna and therefore, the number of species are reached to 26 in Sivas. All species were arranged in the systematical order in the text. Material examined were given to each species with the necessary collecting data. The results were also discussed from the faunistical standpoint.