Fırat-Dicle havzasında standart sürelerdeki maksimum yağmurların değişiminin analizi
Analyzing variability of maximum rainfalls at standard durations in Euphrates–Tigris rivers basin
  1. Tez No: 446379
  2. Yazar: UĞUR CAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Fırat Dicle havzası gerek jeopolitik konumu gerekse taşıdığı su miktarı bakımından Ülkemiz coğrafyasının en önemli havzası konumundadır. Bu kapsamda geçmişten günümüze olan iklimsel faktörlerdeki (yağış, sıcaklık vs.) değişiklikler gerek ülkemiz coğrafyası gerekse sınır komşularımız açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Fırat-Dicle Havzasında bulunan 18 adet yağış istasyonundan elde edilen veriler kullanılarak standart sürelerdeki maksimum yağışların değişiminin analizi yapılmıştır. Bu amaçla havzada bulunan istasyonlardan elde edilen standart süreli maksimum yağış verilerine önce normallik ve homojenlik testleri uygulanmıştır. Ardından Grafiksel Yaklaşım (Şen Yöntemi) ve Birim Kök Testi ile verilerde trend varlığı araştırılmıştır. Son olarak Pettitt Test ve Standart Homojenlik Testleri ile varsa trendin değişim noktaları belirlenmeye çalışılmıştır. Her bir istasyonda 6,12 ve 24 saatlik standart sürelerdeki maksimum yağış verilerine uygulanan testler sonucunda istatistiki anlamda önemli olarak; 6 saatlik verilerde, Diyarbakır, Hakkari ve Tunceli İstasyonlarında, 12 saatlik verilerde, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari ve Tunceli İstasyonlarında, 24 saatlik verilerde ise Erzincan İstasyonunda Trend varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Tigris-Euphrates basin is the most important basin in terms of both its geopolitical position and the quantity of water carried in our Country's geography. In this regard, the changes occurring in the climatic factors (precipitation, temperature, etc.) from past to present are highly important with regard to both the geography of our country and our bordering neighbors. In this study, the changes of maximum precipitation with standard time were analyzed by using the data obtained from 18 precipitation stations located in Tigris-Euphrates Basin. To that end, first of all normality and homogeneity tests were applied to the data of maximum precipitation with standard time obtained from the stations located in the basin. Later, the presence of trend was investigated in the data by Graphical Approach (Şen Method) and Unit Root Test. Finally, it was endeavored to determine the changing points of the trend (if any) by Pettitt Test and Standard Homogeneity Test. As a result of the tests applied to the data of maximum precipitation with standard time of 6, 12 and 24 in each station the presence of Trend; in Diyarbakır, Hakkari and Tunceli Stations with 6-hour data, in Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari and Tunceli Stations with 12-hour data and in Erzincan Station with 24-hour data was determined to be statistically significant.