API 618 proses gaz kompresörü arızalarının Hata Ağacı Yöntemi ile incelenmesi
Investigation of API 618 process gas compressor failures with Fault Tree Analysis
  1. Tez No: 446411
  2. Yazar: AKBAR FAKHERNIA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Marine Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Proseslerde ve üretimlerde özellikle doğal gaz rafinerilerinde, en kritik ve hayati rolü oynayan, piston tipli kompresörlerin, kısa bir süre sistemde olmadığı durumda, büyük maddi kayıplara neden olmaktadır. Kompresörün arızalanmasına neden olan, temel etmenler ve kök nedenlerin tanımlanması, ortaya konması ve bu arızaların tek tek analiz edilmesi ve hasarlara karşı önleyici stratejilerin kullanılması, cihaz iyi ve düzenli çalışması, güvenirlik ve kullanılabilirlik faktörlerinin artışına yol açmaktadır. Bu tez çalışması API 618 piston tipli proses kompresörün arızalarını, Hata Ağacı Analizi (HTA) yardımıyla incelenmesi, iki kısmı içermektedir. Çalışmanın Birinci kısmının, API 618 kompresörün hasarlarına neden olan 5 temel etmen ele alınmıştır. Bu temel etmenlerin her birinin kök nedenleri tespit edilmiştir ve olasılık değerleri hesaplanmıştır. Open FTA programının yardımıyla MCS'leri elde edilmiş ve başlangıç olayların sistemde oluşan arızalar üzerindeki ağırlıkları hesaplanmıştır. Tezin ikinci kısmında, kompresörün hasarlarına neden olan temel etmenlerin (proses kaynaklı hasarlar ve kompresörün mekanik birleşenlerin hasarları, enstrümantasyon ve ölçme cihazlalar hasarları, yardımcı ekipmanların hasarları ve elektrikle ilgili hasarların) her birini bir baş olay tutarak, arızaları tek tek ve dikkatli bir şekilde hata ağacı yöntemiyle incelenmiştir. Open FTA programını yardımıyla MCS'leri elde edilmiştir ve tek tek başlangıç olaylarının sistemde oluşan arızalar üzerindeki ağırlıkları hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Doğal Gaz, Rafineri , Piston Tipli Kompresörler , HTA , Güvenirlik Hata Ağacı Yöntemi , API 618 Proses Gaz kompresörü
Özet (Çeviri)
Reciprocating compressor is in processes and production, especially in natural gas refineries plays the most critical and vital roles. If it is not available in the system, for a short time, leads to huge financial losses. Causing failures of compressor and perspicuity of root causes, basic factors and analyzing these failures one by one and using preventive strategies against damage, it leads to good and regular operation of our device and increased reliability and availability factors as well. In this study, investigation of API 618 process gas compressor failures with fault tree analysis include two parts. The first part deals with the five basic factors that be caused failure to the API 618 compressor. Major reason of each basic factors were determined and their probability values were calculated. With the help of the Open FTA program, MCS's are identified and the importance of the individual basic events is calculated to identifying the damage of the system. In the second part of this study, each basic factors (process failure, mechanical component failure, instrumentation and measuring instrument failure, auxiliary equipment failure and electrical failure) with keeping a top event in FTA, causing of the compressor failures was investigated one by one by using fault tree analysis carefully. By using the Open FTA program, their MCS's have been identified and the prospect of the individual basic events which is important for the system has been evaluated. Key Words : Natural Gas , Refinery, Reciprocating Compressor , FTA , Reliability Fault Tree Analysis, API 618 Process Gas Compressor