Postpartum problemsiz ineklerde prostaglandin F2 alfa ve gonadotrophin-releasing hormon kullanımının reprodüktif performans üzerine etkisi
- Tez No: 80152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. RIFAT SALMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
45 ÖZET Postpartum Problemsiz İneklerde Prostaglandin F 2 Alfa ve Gonadotrophin- Releasing Hormonun Kullanımının Reprodfiktif Penformans Üzerine Etkisi Sunulan çalışmada, postpartum dönemde PGF201 ve GnRH kullanımının reprodüktif penformans kriterleri olan: senkronizasyon oranı, ilk tohumlama zamanlan, ilk tohumlamada gebe kalan hayvan sayısı, doğum-tekrar gebe kalma süresi gibi veriler üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu çalışma, postpartum 40. günden sonraki dönemde bulunan, sağlıklı 120 baş saf kan Holstein inek, spontan östrus gösterenler (Grup A; n=60) ve Prostaglandin (Cloprostenol, 2 mi: 526 ug Cloprostenol sodium; Estrumate®) hormonu kullanılarak senkronize edilenler (Grup B; n=60) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu her iki grupta GnRH (Gonadorelin; 2ml:100 ug: Ovarelin®) hormonu uygulamalarının zamanlan dikkate alınarak ve her birinde 20 baş inek sayısı olmak üzere, alt gruplara (Grup AI;AII:Ain-Grup BLBILBm) bölündü. Grup Al ve Grup BFdeki hayvanlara tohumlamadan 6 saat önce, Grup AH ve BIFdeki hayvanlara da tohumlama esnasında GnRH enjeksiyonu uygulandı. Grup AHİ ve Grup BIO' deki (Kontrol) hayvanlara GnRH enjeksiyonu yerine serum fizyolojik enjekte edildi. Sunulan çalışmada, aktif bir Corpus luteum belirlenerek PGF20; uygulanan ineklerin tümünün östruslannm uygulamayı izleyen 72 saate toplandğı gözlendi (grup B). Çalışmada buzağılama-ilk tohumlama aralığı, grup A I 'de 65,2 ± 11,21, grup Ali'de 65,41 ± 10,39, grup B I'de 60,0 ± 9,08 ve grup B n'de 64,7 ± 2,99 olarak belirlendi.46 Ortalama buzağılama ve ilk tohumlama aralığı grup B I ve grup B II arasında belirgin bir faklılık gösterdi (p < 0,05). Ortalama buzağılama ve tekrar gebe kalma aralığı grup A I, grup A II ve her iki kontrol grubu ile karşılaştırıldığında (sırası ile,100 ± 28,77, 100.33 ± 28,76, 100,9 ± 5,92 103,6 ± 1,21) ; grup B I ve grup B ü'de daha kasa olduğu gözlendi (sırası ile, 86,33 ± 5,69 ve 70,0 ± 25,76 gün).
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY The Effectiveness of the Use of PG and GnRH on Reproductive Performance in Postpartum Cows without Previous Reproductive Problems The objective of this study was to investigate whether the combination of the treatment with prostaglandin F2 a (PGF2a) and gonadotropin releasing hormone (GnRH) or could effect on the synchronisation rate, the first service day, the pregnancy rate to first service, the interval from calving to conception. The experiment was performed on 120 Holstein cows 40 days after parturation. Firstly, these cows were divided into two groups as cows that were shown spontanaeous oestrus (group A, n= 60) and cows that were synchronised with PGF2 a when a mature corpus luteum was found (group B, n=60). Cows that were shown the spontanaeous oestrus were alloted separately to three subgroups and given 100 ug gonadorelin at 6 hours before insemination (group AI, n=20), 100 ug gonadorelin at time of insemination (group A II, n=20) and a saline (control, group m, n= 20). Cows in group B were assigned equally to three subgroups as like group A and given 100 ug gonadorelin at 6 hours before insemination (group BI, n=20), 100 ug gonadorelin at time of insemination (group B II, n=20) and control (group B m, n= 20). In this study, all cows that were injected when a mature corpus luteum was found (Group B, n=60) were synchronised their oestrus at approximately 100 percent within 72 hours. The interval from calving to first service day were 65,2 ± 11,21 in group A I, 65,41 ± 10,39 in group A E, 60,0 ± 9,08 in group B I and 64,7 ± 2,99 in group B Ü. The mean interval to the first service showed significant diffirences between group B I and group B II ( P < 0,05).48 The mean calving to conception interval was short in group B I and B II (group B I, 86,33 ± 5,69 days; group B II, 70,0 ± 25,76 days) compared with group A I, group A II and each control groups ( 100 ± 28,77, 100.33 ± 28,76, 100,9 ± 5,92 and 103,6 ±1,21 respectively). Cows that were synchronised with PGF2a and received 100 ug gonadorelin at the time of insemination (group BIT) had significant effect on the mean calving to conception interval in comparison with other groups (P < 0,05). The mean pregnancy rates to first insemination were 40 percent in group B I, 80 percent in group B II and 60 percent in group B HI, while the pregnancy rates in group A I, II and III were 40%, 45% and 35%, respectively. Cows in group B II had a significantly higher pregnancy rate than other groups but not among group A I, A II and AIH. It is suggested that the PGF2(x injections when a functional corpus luteum was found 40 days after parturation and GnRH administration at the time of insemination could improve the pregnacy rate to first service and the calving-conception intervals. Key words : Dairy cows, Postpartum, Fertility, Synchronisation, PGF2a, GnRH