Hemodiyaliz hastalarında ve ilgili sağlık personelde Hepatit C virus enfeksiyonun serolojik ve moleküler yöntemlerle araştırılması
To investigate the molecular and serological methods of Hepatitis c virus infections in hemodialysis patients and health care workers
- Tez No: 446674
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hepatit C virus (HCV) enfeksiyonu tüm dünyada yaygın ve kişiler arasında yayılması yüksek olan hastalıklardır. Virüsü alan kişilerde klinik görüntüsü kronik taşıyıcılıktan karaciğer kanserine kadar değişebilir. Sağlık kurumlarımda Hemodiyaliz (HD) üniteleri hastalar ve ilgili sağlık çalışanları için özellikle hepatit C gibi viral enfeksiyonlar açısından riskli birimlerdir. HD hastalarında HCV enfeksiyonları önemli ölçüde hastalık ve ölüm oranını artıran nedenler arasındadır, çünkü bu hastalar immün sistemlerini baskılayıcı ajan kullandıkları için enfeksiyonlara karşı duyarlılık artmıştır. Bu çalışmada, kronik HD hastalarında ve ilgili personelde HCV enfeksiyonlarının serolojik ve moleküler yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Hastaların ve ilgili personelin serum örneklerinde HCV markerları ELISA yöntemi ile HCV RNA viral nükleik asit mevcudiyeti ise real-time polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C viruses (HCV) are common and highly contagious infections found all over the World. Clinical spectrum can vary from chronic carrier to the liver cancer. Patients undergoing chronic hemodialysis and medical personnel are at high risk for HCV infections. HCV infections are significant causes of morbidity and mortality in hemodialysis patients, since HCV patients are highly susceptible to infections due to immune suppression. The aims of this study were to investigate the presence of HCV infections in chronic hemodialysis patients and related staff by serological and molecular methods. HCV markers in the patients were screened by ELISA method, viral nucleic acids were investigated by real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) in patients' plasma and viral genotypes were determined by DNA sequence analysis.