Pamukta (Gossypium spp.) anter kültürünü etkileyen faktörlerin incelenmesi
An investigation of the factors affecting to anther culture in cotton (Gossypium spp.)
- Tez No: 446675
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADEM BARDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Anter kültürü esas olarak; içerisinde olgunlaşmamış mikrosporları bulunduran anterlerin pamuk tomurcuklarından ayrılarak in vitro koşullarda kültüre alınması, embriyoidleri verebilecek kallusların oluşması ve oluşan embriyoidlerin olgunlaştırıp embriyoların elde edilmesidir. Çalışmanın amacı pamukta anter kültürü tekniğini kullanarak olgunlaşmamış taraklardan alınacak anterlerin uygun besi ortamlarında kültüre alınması ve embriyoların elde edilip sürgün oluşumunu sağlamaktır. Üç farklı pamuk çeşidi, Aşkabat-100 (Gossypium barbadense L. ), Coker-312 ve Stoneville-468 (Gossypium hirsutum L. )'den kallus indüksüyonu için çalışılmıştır. Farklı boylardaki olgunlaşmamış çiçek tomurcuklarından alınan pamuk anterleri (2, 3, 4 ve 5 mm) kullanılmıştır. Aseptik koşullarda anterler yüzey sterilizasyonuna tabi tutulduktan sonra, anterlerdeki olgunlaşmamış mikrospolar, izole edilerek kallus indüksiyonu için bitki büyüme düzenleyicisi içeren besi ortamlarına aktarılmıştır. Anter kültürü çalışmalarında MS (Murashige Skoog) besi ortamında oksinin ve sitokinin türevlerinin farklı konsantrasyonlarının interaksiyonları incelenmiştir. Aşkabat- 100 çeşidinde farklı uzunluktaki anterlerde en yüksek oranda embriyoid kallus 2 mm uzunlukta (97.00 adet), Stoneville-468 çeşidinde en yüksek 5 mm uzunlukta (72.63 adet), Coker-312 çeşidindeki anterlerde en yüksek embriyoid kallus oluşumu 3 mm anter uzunluğunda (55.80 adet), başlatılan kültürlerde elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, Aşkabat-100 çeşidi embriyoid kallus, embriyoid ve embriyo oluşumu için en uygun sonuçları vermiştir. Daha sonra embriyoya dönüşen embriyoid kalluslar için en iyi değerler, hormonsuz (90.73 adet) 0.1-0.5 mg/l kinetin ilaveli (76.00- 61.60 adet) ve 2.0 mg/l 2,4-D ilaveli (97.00 adet), ortamlarda ölçülmüştür. En yüksek embriyo ve sürgün oluşumu (66.47 adet) 0.5 mg/l kinetin içeren besi ortamında gerçekleşmiştir. Embriyonun globüler, kalp, torpedo ve kotiledon evreleri görülüp görüntüleri elde edilmiştir. Daha sonra embriyolar olgunlaşmış, çimlenme meydana gelmiştir ve 0.5-10 cm uzunluğunda sürgün elde edilmiştir. Fakat sürgünler tam bir bitkiciğe dönüşmediğinden, performans yönünden beklendiği gibi sonuç elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Anther culture, in principle, is the technique of culturing the anthers that have immature microspores removed from the seeds in vitro and generating haploid embryos from them. The present study aims at culturing the anthers taken from immature seeds of cotton in appropiate media by using the technique of anther culturing and at producing somatic embryos through them. Three variants of cotton, Aşkabat-100 (Gossypium barbadense L. ), Coker 312 and Stoneville-468 (Gossypium hirsutum L. ) were studied for callus induction. The cotton combs obtained from immature flower seeds at different lengths (2, 3, 4 ve 5 mm) were used as explants. After the surface sterilization was performed in aseptic conditions, immature anthers were removed from the combs and placed in the media containing plant growth regulatow for callus induction. The experiments were repeated three times. In the study, interactions of different concentrations of auxin and cytokine derivatives in MS media were investigated. Of all anthers in varying sizes, the highest callus formation was obtained when the cultures were started with 2 mm of embryoid in Akşabat (97.00 piece), with 5 mm for Stoneville 468 (72.63 piece), and with 3 mm for Coker 312 (55.80 piece). At the end of this study, Aşkabat-100 was found to produce the most advantageous results for the formation of embryonic callus, embryoid and embryo. While the best values for embryogenic callus which eventually turned into embryos were measured for the specimens grown in the media supplemented with no hormone (90.73 piece), 2.0 mg/l of 2,4-D (97.00 piece) or 0.1-0.5 mg/l of kinetin (76.00-61.60 piece), the highest measurements for embryo and explant formation (66.47 piece) were made for the samples grown in the media containing 0.5 mg/l of kinetin. Globular, heart and torpedo stages of the embryos were observed and photographed. Subsequently, the embryos were matured, germination occured and the explants were obtained at the length of 0.5 to 10 cm. However, the performance was considered to be weak due to the fact that the explants did not finally transform into complete plantlets.