Oksim esaslı Cu(II) ve Ni(II) komplekslerinin sentezi ve potansiyel superoksit dismutaz enzim aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of potential superoxide dismutase activity of oxime based Cu(II) and Ni(II) complexes
  1. Tez No: 446676
  2. Yazar: REYHANE KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında iki yeni azo-aldehit ligandı (HL1 ve HL2) diazo kenetlenme reaksiyonu ile elde edilmiş daha sonra bu bileşiklerin hidroksil amin ile reaksiyonundan iki adet yeni azo-oksim ligandı (HL3 ve HL4) sentezlenmiştir. Sentezlenen bu ligandların yapıları elementel analiz, 1H-13C NMR, FT-IR, kütle spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmiştir. HL3 ve HL4 azo-oksim bileşiklerinin katı halde moleküler yapıları tek kristal X-ışını kırınım yöntemi ile belirlenmiştir. Karakterize edilen bu ligandların Cu(II) ve Ni(II) komplekslerisentezlenerek spektroskopik ve analtik yöntemlerle (elementel analiz, FT-IR, kütle spektroskopisi ve termal analiz) karakterize edilmiştir. Sentezlenen ligandların ve bunların metal komplekslerinin absorpsiyon ve fotoluminesans spektral özellikleri DMF çözücüsünde incelenmiştir. Ayrıca sentezlenen termal kararlılıkları incelenmiştir. Son olarak sentezlenen Cu(II) ve Ni(II) komplekslerin süperoksit dismutaz (SOD) enzim aktiviteleri WST-1 indirekt spektrofotometrik yöntem kullarak incelenmiştir. Komplekslerin SOD aktiviteleri literatürde bulunan değerler ile kıyaslanarak oksidatif sitresin potansiyel tedavisinde ilaç olma potansiyelleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis two new azo-aldehyde ligands (HL1 and HL2) were obtained via diazo coupling reaction and then the azo-oxime ligands (HL3 and HL4) of these compounds were synthesised using hydroxyl amine. The synthesized ligands were characterized by elemental analysis, 1H(13C) NMR, FT-IR, Mass spectroscopies. Solid state structure of the HL3 and HL4 were determined by single crystal X-ray diffraction method. The Cu(II) and Ni(II) complexes of the fully characterized ligands were synthesized and characterized by the spectroscopic and analytical methods (elemental analysis, FT-IR, Mass spectroscopies and thermal analysis). Absorption and fotoluminescence behavior of the ligands and their metal complexes were investigated in DMF solution. Thermal stability of the synthesized compounds were also studied under nitrogen atmosphere. Finally, superoxide dismutase (SOD) activity of the Cu(II) and Ni(II) complexes were studied using WST-1 indirect spectrophotometric methods. SOD activity of the complexes were then compared with the literature values and therapeutic potentials for the treatment of oxidative stress were studied.