Ispanak (Spinacia oleracea) ve Isırgan otu (Urtica dioica) kurutmada halojen ısıtıcılı ve konvektif sistemlerin kıyaslanması
Comparison of halogen and convective systems in spinach (Spinacia oleracea) and nettle (Urtica dioica) drying
  1. Tez No: 446681
  2. Yazar: ELİF SENA KIRMIZIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada ıspanak ve ısırgan otu bitkilerinin kurutulmasında konvektif ve halojen ısıtıcılı sistemlerin kurutma performanslarının kıyaslanması amaçlanmıştır. Kurutma yöntemlerinin performansları kurutulan örneklerde nem içeriği, ağırlık kaybı, su aktivitesi, renk değerleri, kuruma hızı, rehidrasyon kapasitesi ve yığın yoğunluğu değerleri ile değerlendirilmiştir. Hammadde olarak kullanılan ıspanak ve ısırgan otu yaprakları Kahramanmaraş yöresinden temin edilmiştir. Belirli şekildeki (5x5cm) ıspanak ve ısırgan otu yaprağı örneklerinin kuruma kinetiği ve uygulanan haşlama ön işleminin kurutma yöntemleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Ispanak ve ısırgan otu örnekleri haşlama ön işlemi uygulanmış (95oC'de 3dak) ve uygulanmamış iki farklı grup olarak işlem görmüştür. Numuneler konvektif ve halojen ısıtıcılı kurutucularda üç farklı sıcaklıkta (60, 70, 80oC) kurutulmuştur. Elde edilen veriler sonucu haşlama ön işlemi uygulamasının kurutma kalitesini etkilediği görülmüştür. Halojen ısıtıcılı kurutucu sisteminin konvektif kurutucu sistemine göre %85 daha kısa sürede kurutmayı gerçekleştirdiği belirlenmiştir. Renk değerleri halojen ısıtıcılı sistemde taze numunedeki değerlere yakınken, konvektif sistemde büyük oranda farklılık gösterdiği saptanmıştır. En düşük su aktivitesi ile en yüksek rehidrasyon kapasitesinin halojen ısıtıcılı kurutucuda kurutulmuş örneklerde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was aimed comparison of halogen and convective systems in spinach and utrica drying. The performance of drying process was evaluated by moisture content, weight loss, water activity, color, drying time, rehydration capacity and bulk density in comparison to both halogen and convective system drying. Spinach and nettle leaves raw material was provided from Kahramanmaras region. Drying kinetics of particularly formed (5x5cm) spinach and nettle leaves and the effect of boiling pretreatment on drying rates of both systems were exacumed. Spinach and nettle samples are divided into pretreated (3min at 95oC) or untreated. Samples was dried in halogen heated and convective systems at three different tempratures (60, 70 and 80oC). Boiling pre-treatment affected the drying quality of the application. Halogen heated drying system result in 85% shorter drying time as compared to convective drying system. Color values of the dried products halogen system is close to fresh samples but convective system was found to be substantially different. The lowest water activity and the higher rehydration capacity was reached in halogen heated drier.