KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinin enerji ihtiyacının karşılanmasında kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerinin karşılaştırılması ve ekonomik analizi
Comparision of cogeneration and trigenaration systems and economic analysis of energy demand at the Health Application and Research Hospital of KSÜ
- Tez No: 446682
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM İMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri klasik enerji üretim yöntemlerine göre birincil enerji kaynaklarını yüksek verim ile kullanarak yakıt tasarrufu sağlayan ve bu sayede çevreye daha az zarar veren uygulamalardır. Bu çalışmanın amacı KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinin enerji ihtiyacının karşılanmasında kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerinin karşılaştırılmasını ve ekonomik analizini gerçekleştirmektir. Toplam 98 bin 562 metrekare kapalı alan üzerine kurulu hastanenin yıllık elektrik, ısıtma enerjisi ve soğutma enerjisi giderlerinin tespiti için fizibilite çalışması yapılmıştır. Çalışmada ilk olarak hastanenin enerji ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için kojenerasyon ve trijenerasyon teknolojilerinin çalışma sistemi oluşturulmuştur. İkinci olarak, sistemlerin karşılaştırılması ve ekonomik analizi yapılmıştır. Ampirik analizler sonucunda sistemlerin ilk yatırım maliyetlerinin geri ödeme süreleri trijenerasyon sistemi için 3.1 yıl ve kojenerasyon sistemi için 2.78 yıl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cogeneration and trigenaration systems are environmentally friendly applications that use primary energy resources more efficiently and provide fuel savings in comparison with the classical energy production methods. The aim of this thesis is to compare cogenaration and trigenaration systems to meet the demand for energy in the Health Application and Research Hospital at the University of Kahramanmaraş Sütçü İmam and to comparatively investigate economic analysis of these systems. Feasibility researches are conducted to determine annual consumption of electricity, heating energy and cooling energy at the hospital that has a 98 thousand 562 square meter indoor space. In the thesis, firstly working systems of technologies for cogenaration and trigenaration are designed to meet the demand for energy at the hospital. Secondly, these systems are technically compared and economically examined. Empirical analysis showed that while the payback period of the initial investment cost for trigenaration system is 3.1 year, that is 2.78 year for the cogeneration system.