Ag/grafen oksit-polimer/p-si Schottky diyotların elektriksel ve dielektriksel karakteristiklerin incelenmesi
Investigation of electrical and dielectric characteristics of Ag/graphene oxide-polymer/p-Si Schottky diodes
  1. Tez No: 446688
  2. Yazar: MERVE GÜL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında; Ag/Grafen Oksit–Polimer /p-tipi Si Schottky diyotların (SDs) elektrik ve dielektrik özellikleri deneysel olarak akım voltaj (I-V) ve kapasitans-voltaj (C-V) ölçümleri kullanarak oda sıcaklığında (300 K) karanlıkta ve ışık altında incelendi. Çalışmada kullanılan nanografen oksit (nGO) tozları geliştirilmiş Hummers metodu kullanılarak hazırlandı. Elde edilen nGO-PVA/p-Si diyotların yapısı ve morfolojisi SEM ve EDX yardımıyla analiz edildi. İdealite faktörleri (n), bariyer yükseklikleri (bo), seri direnç (RS) ve arayüz durumlarının yoğunluğu (NSS) gibi temel parametreler oda sıcaklığında karanlık ve ışık altında elde edildi. Akım voltaj (I-V) ve kapasitans-voltaj (C-V) karakteristiklerinden elde edilen temel parametreler arasındaki farklılıklar tartışıldı. Ag/nGO-PVA/p-Si Schottky yapının bariyer yüksekliği, ideality faktörü ve seri dirençleri Cheung ve Norde yöntemleri kullanılarak elde edildi. Arayüzey durum yoğunlukları (NSS) hem karanlıkta hemde ışık altında incelendi. Ayrıca dielektrik sabiti (') ve dielektrik kayıp (") değerleri frekansa bağlı olarak kapasitans-voltaj (C-V) and konduktans-voltaj (G/-V) ölçümlerinden elde edildi. Deneysel sonuçlar; seri direnç, arayüzey durumları ve dielektrik sabitlerin Ag/GO-PVA/p-Si yapı için önemli parametreler olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the electrical characteristics of the Ag/nGO doped poly (vinyl alcohol) (PVA)/p-Si structure were investigated using current-voltage (I-V) and capacitance-voltage (C-V) measurements under dark and white light (visible light) illuminations conditions at room temperature. The nanographene oxide (nGO) powders were prepared by using improved Hummers method. The structure and morphology of as obtained nGO-PVA/p-Si structure were analysed through SEM and EDX. The main parameters such as ideality factors (n), barrier heights (bo), series resistances (RS), and the density of interface states (NSS) have been investigated using current-voltage measurements under dark and illumination conditions at room temperature. The difference between the main parameters obtained from the I-V and C-V characteristics has been discussed. The barrier height, ideality factor and series resistance of the Ag/nGO-PVA/p-Si Schottky structure have been also determined using Cheung's and Norde methods. Furthermore, the frequency dependence of the dielectric constant (') and dielectric loss ('') were calculated from the capacitance-voltage (C-V) and conductance-voltage (G/–V) measurements. Experimental results showed that the values of series resistance interface state densities and dielectric constants of the Ag/nGO-PVA/p-Si structure are important.