Foramsulfuron'un mısır (Zea mays L.) bitkisinde fizyolojik etkilerinin araştırılması
Investigation of physiological effects of foramsulfuron on maize (Zea mays L.) plants
- Tez No: 446710
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL CEVAHİR ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı; ekonomik açıdan değerli olan mısır bitkisinde yoğun olarak kullanılan foramsulfuron adlı herbisitin hedef organizma dışında olan etkisini gösterebilmektir. Zea mays L. bitkisine çimlenme sonrası foramsulfuron herbisiti uygulandı. Çimlenme sonrasında mısır bitkisi örneklerinde çözünebilir protein miktarı, klorofil a, klorofil b, karotenoid, antosiyanin, süperoksit dismutaz (SOD) ve peroksidaz (POD) enzim aktiviteleri (foramsulfuron uygulamasının 5., 10. ve 15. günlerinde) araştırıldı. Foramsulfuron herbisiti uygulamaları; kontrol grubuna karşı önerilen (330 μM), önerilenin iki katı (660 μM), önerilenin üç katı (990 μM) ve önerilenin dört katı (1320 μM) dozlarında yapılmıştır. Klorofil a ve klorofil b seviyeleri foramsulfuron uygulamasının 5. gün ve 15. gün örneklerinde kontrol gruplarından daha yüksek çıkmıştır. Bununla beraber, 10. günde klorofil a yükselirken, klorofil b miktarında düşüş, karotenoid miktarları aynı gruplarda dikkate değer şekilde azalma tespit edilmiştir. Ayrıca bu örneklerde foramsulfuronun antioksidan enzim sistemi üzerine etkileri de araştırılmıştır. SOD ve POD aktivitelerinde farklı etkiler kaydedilmiştir. SOD aktivitesi tüm günlerde ve konsantrasyonlarda yükseliş göstermiş olup en belirgin artış yaklaşık %85 ile uygulamanın 10. gününde köklerde 1320 μM'da gerçekleşmiştir. POD aktivitesinde hem konsantrasyonlara hem de günlere bağlı olarak indirgenmeler tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre 5.gün kontrolde en yüksek enzim etkinliğinin gövdede meydana gelirken bunu kökün takip ettiği, en düşük aktivitenin ise yaprakta olduğu görülmektedir. 10. gün kontrolde en yüksek enzim etkinliğinin kökte meydana gelirken bunu yaprağın takip ettiği, en düşük aktivitenin ise gövdede olduğu izlenmiştir. 15. günde foramsulfuron uygulamasının tüm konsantrasyonlarında kontrole kıyasla önemli yükselmelerin olduğu kaydedilmiştir. Antosiyanin içeriği de tüm örneklerde artan konsantrasyonlarla birlikte lineer bir artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; the herbicide foramsulfuron, which is used extensively in the economically valuable maize plant, can exert its effect outside the target organism. Foramsulfuron herbicide was applied after germination of Zea mays L. plant. Chlorophyll a, chlorophyll b, carotenoid, anthocyanin, superoxide dismutase (SOD) and peroxidase (POX) enzyme activities (on the 5th, 10th and 15th days of foramsuron application) were investigated in corn plants after germination. Foramsulfuron herbicide applications; (330 μM) for the control group, twice the recommended dose (660 μM), three times the recommended dose (990 μM) and four times the recommended dose (1320 μM). Chlorophyll a and chlorophyll b levels were higher in the 5th day and 15th day of foramsulfuron administration than in the control groups. However, on the 10th day, chlorophyll a increased, while chlorophyll b decreased. On the other hand, carotenoid amounts decreased remarkably in the same groups. In addition, the effects of foramsulfuron on the antioxidant enzyme system were also investigated in these samples. Different effects were recorded in SOD and POX activities. SOD activity was elevated at all days and concentrations, with the most pronounced increase occurring at about 13% at the root on day 10 of the application, at about 85%. In POX activity, reductions in both concentrations and days were determined. According to the findings obtained, it is seen that the highest enzyme activity in the 5th day control was observed in the body, while the lowest activity was observed in the leaves. On the 10th day, it was observed that the highest enzyme activity in the control was observed in the root, while the lowest activity was in the body. Significant increases in all concentrations of foramsuluron treatment on day 15 compared to control were noted. A linear increase was detected with increasing concentrations in samples with anthocyanin content.