Kadın dindarlığının ayırıcı vasıfları: Bursa örneği
Distinctive features of women's religiosity: Bursa case
  1. Tez No: 446791
  2. Yazar: MERVE ORHAN DEVRİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada kadın dindarlığının ayırıcı özelliklerinin neler olduğu incelenmiştir. Kadınların din ile ilişkileri, dindarlıklarında hangi duyguları daha yoğun yaşadıkları araştırma konumuzun esasını oluşturmaktadır. Kadın ve erkeklerin cinsiyet farklılıkları onların dindarlıklarına da yansımaktadır. Bu farklılıkları tespit etmek için Bursa ilinde yaşayan 50 kadın ve erkek ile mülakat yapılmıştır. Kadınların duygusal, hassas, merhametli ve utangaç bir yapıya sahip olduğu görülmüştür. Erkeklerin de kadınlara gore daha akıl ve mantıkla hareket ettikleri, daha dik başlı ve baskın oldukları, bağımsızlığına düşkün ve asabi oldukları görülmüştür. Araştırma sonucunda kadın dindarlığına sevgi, merhamet, acıma duygusu hakim olurken; erkeklerde daha sorgulayıcı bir dindarlığın olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, distinctive features of women's religiosity are examined. Main topics of this study are women's relationship with religion and most intensive emotions that women feel in their religious life. Gender differences affect religiosity. In this research, interviews were conducted with 50 subjects (men-women) to identify effect of gender on religiosity. As a result, it is seen that women are emotional, sensitive, compassionate and shy. On the contrary, men are more rational, hard-headed, dominant, independent and short-tempered than women. Research results indicate that while love, compassionate and pity are most seen emotions in women's religiosity; men have more rationalist approach to religion.