Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktiviteye katılım düzeylerinin araştırılması (Bülent Ecevit Üniversitesi örneği)
The investigation of university students' levels of physical activity participation (Bulent Ecevit University sample)
  1. Tez No: 446854
  2. Yazar: GEYLAN BOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversiteli öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyinin ve bu fiziksel aktivite düzeyini etkileyen nedenlerin araştırılmasıdır. Çalışmaya yaşları 21,58± 1,79yıl, boyları 172,65±9,01cm, ağırlıkları 68,14±13,99kg olan 606 erkek, 387 kadın toplam 933 üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için Öztürk tarafından Türkçeye kazandırılan Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde SPSS 15 paket programından yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda üniversiteli öğrencilerin %43,4'ü aktif olarak bulunmuştur. Bunun yanında fiziksel aktivite düzeyini cinsiyet, bir spor kulübünde spor yapmak, babanın spora karşı olan ilgisi etkilemektedir. Sonuç olarak üniversiteli öğrenciler arasında fiziksel aktiviteyi arttırıcı cinsiyet farklılıklarını içerisine alan farklı stratejilerin geliştirildiği girişimlerde bulunulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigated the level of university students' physical activity and the reason why effects the level of this activity. In total, 933 students who are 606 male and 387 female students of university whose age of 21.58+, year of 1.79 lenght of 1.72,65+ 9,01 cm and weight of 68,14±13,99 kg have participated this study. To design at ethe participant'sphysicalactivity'slevel, it was used The International Physical Activity Qestionnaire (IPAQ) which bringing in toTurkey by Öztürk. SPSS 15 software pack age was used for the statical analysis of data. As a result of this study, %43,4 of college students' have played as an active role. Besides, it has effected the level of physical activity, gender, to do sports in sports club, the interest of father to sports. It should be attempted between university students' including gender differences increasing physical activity and developing different strategies.