Investigating the effects of lightweight recycled bumper and chassis system on vehicle crashworthiness
Hafif geri dönüştürülebilir malzeme ile üretilmiş ön tampon ve şasi sisteminin araç kaza dayanımı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 446867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ESAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Makine Mühendisliği, Accidents, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tüm dünyada kazalar birçok insanın hayatını kaybetmelerinin en büyük sebeplerinden biridir. Bu kazaların içinde de en çok can kaybına ve yaralanmaya sebebiyet veren bölüm trafik kazalarına aittir. Araç kaza dayanımı, araç yapısının herhangi bir kaza ya da çarpışma durumunda yolcuları ne kadar ve nasıl koruduğunu inceler. Aslında bu kavram, araç yapısının tasarımını tamamiyle etkileyen bir faktördür. Çünkü burada asıl amaç kaza enerjisinin mümkün olabildiğince çok emilmesini sağlamaktır. Bu da kontrollü plastik şekil değiştirme davranışıyla mümkün olabilir. Bunların dışında, özel sistemler kullanılarak kalan kaza enerjisinin tümü emilebilir ve bu sayede ikincil çarpışmanın etkilerinden yolcuların korunması sağlanabilir. Günümüz otomobil endüstrisinin ele aldığı yeni bir eğilim sayesinde daha hafif ve geri dönüştürülebilir malzemeden üretilen otomobil parçalarının sayısında artış görülmektedir. Bu yönelim sayesinde sürdürülebilir üretim geliştirilebilecek ve karbon ayakizi oranlarında düşüş sağlanılabilecektir. Fakat bu hafif ve geri dönüştürülebilir malzemelerin araç ve şasi gövdesinde kullanımı; mukavemet ve çarpışma enerjisinin emilimi bakımından güçsüzleşmeye neden olabilir. Böylece araç kaza dayanımın da ciddi düşüşler gözlemlenebilir. Bu çalışmanın asıl amacı; daha hafif ve geri dönüştürülebilir malzemeler ile oluşturulan aracın sonlu eleman modelinin çarpışmalara karşı dayanımını incelemektir. Bunlara ek olarak, çeşitli geometrik değişikliklerin araç kaza dayanımı üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Çalışmada, hafif ve geri dönüştürülebilir malzemeden oluşturulmuş birçok sonlu elemanlar modeli bilgisayar ortamında yaratılmış ve simüle edilmiştir. Alınan sonuçlara göre, birçok tasarım ihtimali ve geometrik değişiklik değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accidents are one of the main reasons of death for people across the globe, among which automobile accidents are a major portion resulting in fatalities and various injuries. Crashworthiness is an engineering concept that is used to analyse the ability of vehicle structure to cover and protect passengers in the case of an accident or impact. Crashworthiness aims to affect the design of the structure of the vehicle so that it absorbs as much energy as it can which is sustained from an impact by plastically deforming in a controllable behaviour. The remaining amount of the impact energy can then be handled by the restraint system to protect the occupants from the consequences of the secondary impact in the vehicle. The current trend in automobile design and manufacturing is to increase the number of lightweight and recycled components that forms the vehicle. In this way, an effort towards sustainable manufacturing and reducing carbon footprint is made. However, using unconventional materials might affect the strength and energy absorption capabilities of the automobile chassis and body that may induce a change in the crashworthiness of the vehicle. This study aims to bring insight into the effects of lightweight and recycled bumper beam system in vehicle crashworthiness through computational modelling. In addition, investigations of crashworthiness of different modifications that are made on the system geometry are carried out. Various finite element models embodying lightweight and recycled bumper beam systems are generated and simulated to evaluate several design choices and modifications.