Sağlık hizmeti alanların kurum tercihi nedenleri
Corporate profiles cause of health service area
  1. Tez No: 446921
  2. Yazar: GÜLGÜLE SARIYILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma, sağlık hizmeti alanların kurum tercihinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, örneğimizde yer alan 150 kişi ile görüşülmüştür. Katılımcıların sağlık kurumu tercih sebepleri; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir düzeyi, bağlı bulunan sosyal güvenlik kurumu ve hastaneye gitme sıklığı değişkenleri incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, değişkenlere göre anlamlı farklılık olmadığını göstermektedir. Araştırma sonucunda; katılımcıların personel hizmetleri, hizmet kalitesinin yüksek olması ve ulaşım kolaylığı gibi nedenlerle sağlık kurumlarını tercih ettikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the choice of health care institutions was contucted to determine the cause. In the study, 150 people were interviewed in the sample group located. Health institution preferable participians; gender, age, education level, income level, was exemined under the social security institutions and the frequency of variables connected to go to hospital. The findings obtained from the study shows that significant differences according to the variables. Research; Partipicans in the scope of research personnel services, high quality of service and determined that they prefer to health institutions for reasons such as ease of transportation.