Larva yara tedavisinde kullanılan Lucilia sericata (Méigen, 1826) ve Lucilia cuprina (Wiedemann, 1830) (Diptera:Calliphoridae)'nın gelişim ve beslenme farklılıklarının belirlenmesi
Determination of development and nutrition differences of Lucilia sericata (Méigen, 1826) and Lucilia cuprina (Wiedemann, 1830) (Diptera:Calliphoridae) which are used in maggot debridement therapy
  1. Tez No: 447008
  2. Yazar: HÜLYA AKSOY AYDINLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Zooloji, Biology, Medical Biology, Zoology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada larva yara tedavisinde en yaygın kullanılan Lucilia sericata türü ile uygulamada yeni olan L. cuprina türünün laboratuvar koşullarında yetiştirilmeleri, yaşam süreleri, farklı sıcaklık-nem değerlerinde, farklı besin miktarı ve besin tiplerinde beslenmeleri, gelişimleri ve üreme değerleri, farklı sterilantlara olan dirençleri, diyapoza girme sıcaklıklarının belirlenerek iki türde karşılaştırılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda aynı koşullarda aynı zaman diliminde bırakılan iki türe ait yumurtaların açılma oranları, larvaların gelişimleri, beslenme miktarları, pupaya giriş-çıkış zamanları, erginlerin üreme potansiyelleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda L. cuprina türünün L. sericata türünden düşük sıcaklık ve nem koşullarına daha toleranslı olduğu, aynı koşullarda daha fazla döl verdiği, 25oC-36oC sıcaklık aralığında larval gelişimini daha erken tamamladığı, her iki türde yüksek verimde üreme için optimum sıcaklık koşullarının 32oC-34oC, nem koşullarının %65 olduğu, sterilantlarda %0,05 lik konsantrasyon ve 1 dakikalık uygulamanın iki tür içinde yeterli olduğu, yumurta sterilizasyonunda NaClO sterilantının HCl sterilantından kullanıma daha uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine and compare the laboratory cultivating conditions, life expectancy, types and amount of nutrition as well nutrition in different temperature-humidity conditions, development and reproductive values, resistance against different sterilants and diapauses entering temperatures of two different larvae of which Lucilia sericata is widely and L. cuprina newly used in larvae wound treatment. In this manner, hatching rates of eggs of above mentioned larvae left contemporaneously under the same laboratory conditions as well as the development, nutrition quantities, timing of entry into and exit from pupae of larvae, additionally the reproductive potential of adults were examined. In the study results, L. cuprina was found to be tolerant to low temperature and humidity conditions more than L. sericata, with more offspring under the same conditions and early completed larval development under 25oC-36oC temperature range. Also, it was found that conditions for highly efficient reproduction for both of species were temperatures between 32oC-34oC and 65% humidity. Additionally, sterilization for 1-minute in 0,05% sterilant concentration was determined as sufficient for both of species. Moreover, the use of NaClO sterilants was found more convenient than that of HCl sterilants for egg sterilization