Oral antimikotiklerin köpek dermatomikoz tedavisinde denenmesi ve bu antimikotiklerin kan serum parametreleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 44703
  2. Yazar: M. ERMAN OR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
8 F. ÖZET Bu çalışma, dermatomikozisli köpeklerin tedavisinde oral antimikotik ilaçların (griseofiılvin, ketokonazoî ve flukonazol) kullanım ve klinik üstünlüğü ile kan serum parametreleri üzerine olan etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın materyalini 28'i erkek, 17'si dişi olmak üzere toplam 45 adet dermatomikozisli köpek oluşturmuştur. Kültür muayene sonucu; % 42,5 Microsporum canis, % 22 M.nanum, % 15,5 Candida albicans olduğu saptanmış ve % 20'sinde ise üreme olmadığı gözlenmiştir. Tedavi için griseofiılvin 15-20 mg/kg, ketokonazoî ve flukonazol ise 10 'mg/kg dozunda oral olarak verilmiştir. Tüm ilaçların kullanımlarının birinci haftasında kusma, lezyon yerinde kızarıklık, kıl dökülmesi, fazla yeme ve su içme gibi geçici yan etkiler görülmüşse de, genel olarak deneklerin ilaçlan iyi tolere ettikleri ve ortalama 30 ile 45 gün içinde klinik iyileşmenin şekillendiği gözlenmiştir. Griseofulvin denenen grupta tedavi öncesi serum İnorganik P, BUN, Albumin, AP, SGOT, SGPT, 5-GT, CPK ortalama değerleri ile tedavinin 15.-20.
Özet (Çeviri)
60 G. SUMMARY This study is conducted to investigate the effects of the oral anti-mycotic medicines (griseofulvin, ketoconazole and fluconazole), that are used for the dogs with dermatomycosis in treatment, their clinical superiority and their effects on the blood parameters. The sample group of this study consist of 28 male and 17 female dogs, in total 45 dogs with dermatomycosis. As a result of culture inspection, 42.5 % of Microsporum cams, 22 % of Mnanum, 15.5 % of Candida albicans was observed to be existing and in 20 % of the dogs, it was observed that no reproduction was taking place. For treatment, 15-20 mg/kg dose of griseofulvin, 10 mg/kg dose of ketoconazole and fluconazole have been given orally. Although during the first week that the medicines were being used, vomiting, hair loss, redness at the lesion area, over eating and over drinking of water have been observed as temporary side effects, it was observed that the subjects generally tolerated these medicines well and the clinical improvement began to take shape in a mean rage of30to45days.