30P çekirdeğinin uyarılma seviyelerinin incelenmesi
Investigation of excited states of 30P nuclei
  1. Tez No: 447086
  2. Yazar: KOSRAT HUSSEIN HAMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, 30P çekirdeğinin yüksek spin durumları, Elab = 31 MeV'lik bombardıman enerjisinde 24Mg(14N,2α)30P füzyon-buharlaşma reaksiyonu ile uyarılmıştır. 14N+24Mg füzyon-buharlaşma reaksiyonunu sonucu ortaya çıkan γ ışınları LNL'de (Legnaro National Laboratory) bulunan GASP (Gama spektrometers) spektrometresi ile detekte edilmiştir. Bunun sonucunda sd kabuğunda bulunan 30P çekirdeğine ait bir yeni seviye ve 6 yeni γ ışını gözlemlenmiş ve çekirdeğinin daha önceden bilinen seviye şemasına yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, High-spin states of 30P have been populated via the fusion-evaporation reaction 24Mg(14N,2α) 30P at Elab= 31 MeV bombarding energy , new results in the sd shell are presented from an experiment performed at the Legnaro National Laboratory (LNL), where the fusion-evaporation reaction 14N+24Mg was studied with the γ-ray spectrometer GASP. One new state and 6 new γ rays have been observed and are placed in the previously known level scheme of 30P nucleus.