Folliküler tiroid neoplazilerinin ayırımındaimmünhistokimyanın kullanımı
Diagnostic usefulness of immunohistochemical markers in follicular thyroid neoplasms
- Tez No: 639871
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR REİS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tiroid karsinomları en sık görülen malign endokrin tümörler olup, tüm kanserlerin yaklaşık %1'ini, kansere bağlı ölümlerin ise yaklaşık %0,2'sini oluşturur. Ele gelen tiroid nodüllerini büyük çoğunluğu HN ya da FA gibi benign folliküler neoplazilerden oluşurken, yalnızca %2-5'i maligndir. Folliküler paternli tiroid lezyonları olarak adlandırılan lezyonlar; AN, FA, FC, PCFV ve hurtle hücreli adenom ve karsinomlardır. Bu lezyonların seri kesitlere rağmen bazen ayırıcı tanısı oldukça zordur. Bu nedenle folliküler tiroid lezyonlarında, ayırıcı tanı güçlüğünün aşılması amacıyla CK-19, HBME-1, CITED-1 ve Galektin-3 gibi değişik potansiyel tanısal belirleyiciler üzerinde çalışılmıştır. Çalışmamız FA, FC, PC ve AN / HN tanısı almış toplam 121 vakaya ait parafin bloklar üzerinde yapıldı. İmmünhistokimyasal boyanma değerlendirirken, % 10 ve üstü boyanmalar pozitif olarak yorumlandı. Boyanma yoğunluğu üç dereceye ayrıldı (hafif-orta-kuvvetli pozitif ). Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-kare testi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak alındı. Çalışmada, CITED-1' in hem benign hem malign lezyonlarda yüksek oranda pozitif boyanması, AN/HN' lerin tümünün Galektin-3 ile negatif sonuç vermesi, PC' ların tüm işaretleyicilerle yüksek oranda pozitiflik göstermesi, FC' larda ise tüm işaretleyicilerle PC' lara oranla daha düşük oranda pozitif boyanma görülmesi, elde edilen önemli bulgulardır. Ayrıca FA' larda ise CK-19 ve CITED-1 ile boyanma oranı yüksek, diğer işaretleyiciler ile düşük bulunmuştur. CK-19, PC' lar için yüksek tanısal değere sahiptir. HBME-1 / CK-19 kombinasyonu, hem PC' lar için, hem de benign / malign ayrımında en sensitif olanıdır. İkili kombinasyonlardan HBME-1 / Galektin-3' ün birlikte negatif olması benign lezyon ( FA ve AN / HN ) lehinedir. Galektin-3 ve HBME-1, FA / FC ayrımında birlikte kullanılabilir. Tiroidin folliküler lezyonlarında bu dört immünhistokimyasal markır panel halinde kullanıldığında, CITED-1 dışındaki diğer üç işretleyicinin özellikle benign-malign ayırımında daha yararlı olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Thyroid neoplasms are the most common malignancies of the endocrine system, accounts for approximately 1 % of all mallignancies, approximately 0.2 % for death of cancers. Most of the palpable thyroid nodules are benign follicular neoplasms like hyperplastic nodul or follicular adenoma, only 2-5 % of them are malign. Adenomatous nodul, follicular adenoma, follicular carcinoma, follicular variant of papillary carcinoma, Hürthle cell adenoma and carcinomas are named follicular thyroid lesions. Sometimes even though serial sections it is too difficult for differential diagnosis. For this reason differential diagnostic significance of markers such as CK-19, HBME-1, CITED-1 and Galectin-3 are still searching. Paraffin blocks of 121 cases diagnosed as FA, FC, PC and AN / HN are taken in our study. While evaluated immunohistochemical staining, we don't separate diffuse or focal staining, we regard 10% and over focal staining were accepted as positive. For evaluate the intensity of staining we used 3 different score (mild-moderate-severe).“Chi square”test is used for comparison of quantitative datas. Expressive level is taken as p < 0,05. Most important results of the study are; 1) high percentage of positivity in both malign and benign lesions are seen in CITED-1 staining, 2) negative staining are seen in all cases of Adenomatous nodul / Hyperplastic nodul with Galectin-3, 3) PC cases are stained in high percentage by all markers, 4) While PC cases are stained in lower percentage by same markers. In addition to these findings FA cases are wide and strongly stains by CK-19 and CITED-1 while weakly stained by other markers. CK-19 has diagnostic usefulness in PC cases. Combination of HBME-1 / CK-19 most sensitive in both PC and differentiation of benign / malign cases. Negativity HBME-1 and Galectin-3 combination is favour of benign lesions ( FA and AN / HN ). This four immunohistochemical markers are used as a panel in thyroid follicular lesions, another three markers except that CITED-1 particularly useful to distinguish benign-malign lesions.