Kronik otitis media cerrahisinde preoperatif, peroperatif özellikler ve postoperatif sonuçların nötrofil lenfosit oranı ile analizi,
Analysis of preoperative and peroperative features and postoperative outcomes with neutrophil to lymphocyte ratio, in chronic otitis media surgery,
- Tez No: 447191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Nötrofil lenfosit oranı inflamasyonu belirten yeni bir marker olarak kabul edilmektedir ve literatürde çeşitli kanserlerde, kardiak hastalıklarda, gastrointestinal hastalıklarda ve kulak burun boğaz hastalıklarında çalışılmştır. Nötrofil lenfosit oranının kronik otitis mediada analizi ise daha önce herhangi bir çalışmada yapılmamıştır. Çalışmamız, KOM cerrahisi yapılan hastaların preoperatif ve intraoperatif bulgularının ve postoperatif sonuçlarının nötrofil lenfosit oranları ile birlikte incelendiği retrospektif özellikte bir arşiv çalışmasıdır. Bu sayede elde edilen bulguların kronik otitis media hastalarının tedavilerine ve uygulanan cerrahinin başarısına etkileri incelenmiş ve bu bilgiler ışığında bu konu ile ilgili ilerdeki çalışmlara yol göstermesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda hasta ve kontrol grubu olarak iki grup bulunmaktadır. Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda, Ocak 2012 ile Haziran 2015 tarihleri arasında KOM tanısı ile opere edilen 391 hasta preoperatif ve intraoperatif özellikler açısından, postoperatif sonuçlarına ulaşılan 242 hasta da postoperatif sonuçlar açısından nötrofil lenfosit oranları ile birlikte analiz edilmiştir. Kontrol grubu olarak septum deviasyonu nedeniyle kliniğimizde yatırılıp opere edilen 50 hastanın NLR değerleri alınmıştır. Hasta ve kontrol grubunda çalışmaya, daha öncesinde kafa travması geçirmiş hastalar, intrakraniyal ve işitme yolları ile ilgili maligniteye sahip olan hastalar, başka bir kronik enflamatuar veya enfeksiyöz hastalığı olanlar, baş-boyun malignitesi nedeniyle radyoterapi alan hastalar, psikiyatrik ya da nörolojik hastalığı olanlar, poliklinik takibine düzenli gelemeyen hastalar ve 18 yaş altındaki hastalar NLR değerlerini etkileyebileceği için dahil edilmemiştir. Çalışmamızda, vakalar otomikroskopik muayene ve operasyon bulgularına göre tanı açısından kolesteatomlu otit grubu, timpanoskleroz grubu, miringoskleroz grubu, adeziv otit grubu ve kolesteatomsuz otit grubu olmak üzere beş alt guruba ayrılmıştır. Hasta grubunun tümünün ve her bir alt grubun preoperatif ve postoperatif NLR değerleri, birbirleri arasında ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Hastaların yaş ve cinsiyet gibi demografik özellikleri, hastalığa ait anamnezleri, hastalığın hangi kulakta olduğu ve bilateral olup olmadığı, hastaların otomikroskopik muayenelerinde kulak zarında perforasyon olup olmadığı, dış kulak yolunda polip olup olmadığı, hastalara ne tip bir operasyon yapıldığı, operasyon sırasında karşılaşılan patolojiler ve anomaliler, kemikçik zincirin, fasial sinir ve lateral semisirküler kanalın durumu gibi bulgular da ayrıntılı incelenerek NLR değerleri birbirleri arasında ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Postoperatif dönemde takibe gelebilen hastaların da işitme başarısı ve greft zar başarısı değerlendirilmiş ve bu hastaların da NLR değerleri birbirleri arasında ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Kontrol grubunun nötrofil değerlerinin ortalaması 4,42 ± 1,22; lenfosit değerlerinin ortalaması 2 ± 0,65 olarak hesaplanmıştır. Kontrol grubunun NLR değerleri ortalaması 2,45 ± 1,12 olarak hesaplanmıştır. Çalışmamızda, hasta grubunun preoperatif nötrofil değerlerinin ortalaması 4,97 ± 1,77; preoperatif lenfosit değerlerinin ortalaması 2,25 ± 0,63 olarak hesaplanmıştır. Hasta grubunun preoperatif nötrofil lenfosit oranı ortalaması 2,49 ± 2,07 olarak hesaplanmıştır. Postoperatif takiplere gelebilen hastaların postoperatif nötrofil değerlerinin ortalaması 4,71 ± 1,43; postoperatif lenfosit değerlerinin ortalaması 2,34 ± 0,63 olarak hesaplanmıştır. Postoperatif nötrofil lenfosit oranı değerlerinin ortalaması ise 2,15 ± 0,97 olarak hesaplanmıştır. Çalışmamızda hasta grubunda nötrofil, lenfosit ve nötrofil lenfosit oranı değerlerinde postoperatif dönemde düşüş görülmektedir ve bu değişim istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Neutrophil to lymphocyte ratio was determined to be a new marker for predicting inflammation and it was studied in several cancers, cardiac diseases, gastrointestinal diseases, ear nose and throat diseases in the literature. However analysis of neutrophil to lymphocyte ratio in chronic otitis media was not reported in any study before. Our study aims to retrospectively review preoperative and intraoperative findings and postoperative results with NLR in patients who had surgery for chronic otitis media. We examined the effects of our findings on patients' treatments and success of surgery in chronic otitis media and we expect that our study will lead the way to the further studies in this area. There are two groups in our study as patient and control group. 391 patients who were operated with the diagnosis of chronic otitis media between January 2012 and June 2015 in Bulent Ecevit University Faculty of Medicine, Ear, Nose and Throat Department were analyzed in terms of preoperative and intraoperative variables with neutrophil-lymphocyte ratio and 242 patients whose postoperative results were achieved were analyzed in terms of postoperative results with neutrophil-lymphocyte ratio. As control group, NLR values of 50 patients who were hospitalized and operated in our clinic due to a deviated septum were taken into consideration. Patients who had previous head trauma, patients with intracranial malignancies and malignancies of hearing pathways, patients who have another chronic inflammatory or infectious disease, patients receiving radiotherapy due to head and neck malignancy, patients who have a psychiatric or neurological disease, patients who can not come to the clinic for regular follow-up and patients under 18 years of age were excluded from the study both in the patient and the control group as it may affect their NLR values. Cases in our study were divided in five subgroups as a cholesteatomatous otitis media group, tympanosclerosis group, myringosclerosis group, adhesive otitis media group and chronic otitis media without cholesteatoma group for the diagnosis based on microscopic and operative findings. Preoperative and postoperative NLR values of the patient group and all subgroups were compared with each other and with the control group. Demographic characteristics of the patients such as age and gender, history of the diseases, the effected ear or bilaterality, tympanic membrane perforations in otomciroscopic examination, polyps in external ear canal, the type of the operation, pathologies and anomalies encountered during the operation, intraoperative findings such as the status of the ossiclar chain, the facial nerve and lateral semicircular canal were analyzed in detail and NLR values were compared with each other and the control group. The success of the hearing level and graft membrane of the patients who come to follow-up in the postoperative period was evaluated and NLR values of these patients were compared with each other and the control group. Mean neutrophil value in the control group was found as 4,42 ± 1,22 and mean lymphocyte value in the control group was found as 2 ± 0,65 in our study. Mean NLR value in the control group was 2,45 ± 1,12 in our study. Preoperative mean neutrophil value in the patient group was found as 4,97 ± 1,77 and preoperative mean lymphocyte value in the patient group was found as 2,25 ± 0,63 in our study. Preoperative mean NLR value in the patient group was 2,49 ± 2,07 in our study. Postoperative mean neutrophil value in the patient group was found as 4,71 ± 1,43 and postoperative mean lymphocyte value in the patient group was found as 2,34 ± 0,63 in our study. Postoperative mean NLR value in the patient group was 2,15 ± 0,97 in our study. Decline was observed in the neutrophils, lymphocytes and neutrophils to lymphocytes ratio values in the postoperative periods in our study patient group and these changes were statistically significant (p 0.05).