Yağsız vücut kitlesinin d vitamini düzeyi ve fizik performansla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the association between vitamin d status, physical performance and lean body MASS
  1. Tez No: 447192
  2. Yazar: EYLÜL YAĞICIBULUT EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada yağsız vücut kitlesi ile D vitamini ve fizik performans arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya; 1 Kasım 2014 ve 1 Nisan 2016 tarihleri arasında BEÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran 35-50 yaş arası 100 kadın hasta dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgileri (yaş, medeni hali, eğitim durumu, mesleği), boy ve kilo ölçümleri kaydedildi ve vücut kitle indeksleri (VKİ) hesaplandı. Hastalardan alınan serum örneklerinde 25-hidroksi Vitamin D (25(OH)D) düzeyine bakıldı. 25(OH)D düzeyine göre 2 grup oluşturuldu: D vitamini düzeyi düşük olanlar (Grup 1) ve normal olanlar (Grup 2). Her iki grubun yağsız vücut kitlesi (YVK) Dual-Enerji X-Ray Absorbsiyometri (DXA) ile, fizik performansları ise 6 Dakika Yürüme Testi (6-DYT) ile değerlendirildi. 25(OH)D ortalaması Grup 1'de 14,026 ± 7,10 ng/ml iken, Grup 2'de 43,40 ± 10,03 ng/ml olarak bulundu. 25(OH)D düzeyleri arasındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,000). Yaş ortalaması grup 1'de 41,96 ± 4,37 yıl, grup 2'de 40,56 ± 3,62 yıl bulundu ve istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p=0,128). VKİ, yağ kitlesi (YK), yağ oranı (YO) ve kemik mineral içerikleri (KMİ) karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı fark yoktu (sırasıyla p= 0,778; p=0,544; p=0,629; p=0,728). YVK sonuçları değerlendirildiğinde Grup 1'in ortalaması 36,09 ± 4,67 kg iken, Grup 2'nin 35,76 ± 4,28 kg olarak bulundu. Gruplar arasında YVK ortalaması açısından anlamlı fark bulunamadı (p=0,679). 6-DYT ortalaması Grup 1'de 468,94 ± 42,76 metre iken, Grup 2'de 469,22 ± 45,376 metre olarak hesaplandı. 6-DYT sonuçları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,992). belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya; 1 Kasım 2014 ve 1 Nisan 2016 tarihleri arasında BEÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran 35-50 yaş arası 100 kadın hasta dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgileri (yaş, medeni hali, eğitim durumu, mesleği), boy ve kilo ölçümleri kaydedildi ve vücut kitle indeksleri (VKİ) hesaplandı. Hastalardan alınan serum örneklerinde 25-hidroksi Vitamin D (25(OH)D) düzeyine bakıldı. 25(OH)D düzeyine göre 2 grup oluşturuldu: D vitamini düzeyi düşük olanlar (Grup 1) ve normal olanlar (Grup 2). Her iki grubun yağsız vücut kitlesi (YVK) Dual-Enerji X-Ray Absorbsiyometri (DXA) ile, fizik performansları ise 6 Dakika Yürüme Testi (6-DYT) ile değerlendirildi. 25(OH)D ortalaması Grup 1'de 14,026 ± 7,10 ng/ml iken, Grup 2'de 43,40 ± 10,03 ng/ml olarak bulundu. 25(OH)D düzeyleri arasındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,000). Yaş ortalaması grup 1'de 41,96 ± 4,37 yıl, grup 2'de 40,56 ± 3,62 yıl bulundu ve istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p=0,128). VKİ, yağ kitlesi (YK), yağ oranı (YO) ve kemik mineral içerikleri (KMİ) karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı fark yoktu (sırasıyla p= 0,778; p=0,544; p=0,629; p=0,728). YVK sonuçları değerlendirildiğinde Grup 1'in ortalaması 36,09 ± 4,67 kg iken, Grup 2'nin 35,76 ± 4,28 kg olarak bulundu. Gruplar arasında YVK ortalaması açısından anlamlı fark bulunamadı (p=0,679). 6-DYT ortalaması Grup 1'de 468,94 ± 42,76 metre iken, Grup 2'de 469,22 ± 45,376 metre olarak hesaplandı. 6-DYT sonuçları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,992). Hem Grup 1'de hem de Grup 2'de YVK ile VKİ, KMİ, YK değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptandı. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylerin YVK ile 25(OH)D ve 6-DYT değerlerinin ilişkisi arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmadı. Grup 1 kendi içerisinde 25(OH)D düzeyine göre 3 subgruba ayrıldı: Grup 1a:25(OH)D < 10 ng/dl, Grup 1b: 10.1 ≤ 25(OH)D ≤ 20 ng/dl ve Grup 1c: 20.1≤ 25(OH)D ≤ 29.9 ng/dl. Grup 1'in 3 alt grubu (Grup 1a, 1b ve 1c), Grup 2 ile karşılaştırıldığında YVK ve 6-DYT ortalamaları arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla p = 0,975; p = 0,644). Sonuç olarak bizim çalışmamızda yağsız vücut kitlesi ile serum 25(OH)D düzeyi ve fizik performans arasında ilişki saptanmadı. Aynı dışlama kriterlerine sahip hastalarda, serum 25(OH)D düzeyiyle birlikte D vitamininin fonksiyonunu etkileyen genetik faktörlerin ve kas kitlesiyle birlikte kas kalitesinin de değerlendirildiği çalışmaların gerekli olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the association between vitamin D status, physical performance and lean body mass. 100 female patients with 35-50 age range, applying to BEU Faculty of Medicine, Physical Medicine and Rehabilitation Clinic between November 1, 2014 and April 1, 2016 were included in our study. Demographic informations (age, marital status, education status, occupation), heights and weights of the patients were investigated and their levels of body mass index (BMI) were calculated. 25-hydroxyvitamin D (25(OH)D) levels were tested in blood serum of patients. Patients were divided into 2 groups according to their 25-hydroxyvitamin D levels; patients with low vitamin D levels (Group 1) and patients with normal vitamin D levels (Group 2). Lean body mass was assessed by Dual-energy X-ray absorptiometry (DXA) and physical performance was assessed by 6-minute walk test (6MWT). Mean levels of 25(OH)D were found 14,026 ± 7,10 ng/ml in Group 1 and 43,40 ± 10,03 ng/ml in Group 2. Difference in mean levels of 25(OH)D between groups was significant (p=0,000). Mean ages were found 41,96 ± 4,37 year in group 1 and 40,56 ± 3,62 year in group 2. In terms of age, no significant difference was determined between groups (p=0,128). When 2 groups compared in terms of BMI, fat mass (FM), fat rate and bone mineral content (BMC), no statistically significant difference was found (one by one p= 0,778; p=0,544; p=0,629; p=0,728). Mean levels of lean body mass (LBM) were found 36,09 ± 4,67 kg in Group 1 and 35,76 ± 4,28 kg in Group 2. In terms of mean levels of lean body mass (LBM) no significant difference were found between groups (p=0,679). Mean levels of 6-MWT were found 468,94 ± 42,76 meter in Group 1 and 469,22 ± 45,376 meter in Group 2. As a result of 6-MWT, no statistically significant difference between 2 groups was determined (p=0,992). In both group 1 and group 2, statistically significant association was determined between LBM and BMI, BMC, FM. A significant association between LBM, 25(OH)D and 6-MWT levels of all subjects included in this study, was not observed. According to serum 25(OH)D level, group 1 were divited into three sub-groups as follow. Group 1a:25(OH)D < 10 ng/dl, Group 1b: 10.1≤25(OH)D≤ 20 ng/dl and Group 1c: 20.1≤25(OH)D≤29.9 ng/dl. When subgroups of group 1 (group 1a, group 1b, group 1c) and group 2 compared, in terms of mean levels of LBM and 6-MWT, no significant difference was observed (one by one, p = 0,975; p = 0,644). As a result in our study no significant association was observed between serum 25(OH)D levels , physical performance and lean body mass. More studies with same exlusion criteria are needed particularly those asses serum 25(OH)D with genetic factors influence functions of vitamin D and muscle mass with muscle quality.