Endoskopik retrogratkolanjiopankreatikografi'degünübirlik anestezi yapılacak hastalarda propofol, propofol+remifentanyl ve propofol+fentanyl uygulamalarının işlem sonrası ağrı ve anksiyete skorları üzerine etkisi
Comparison of propofol, propofol-remifentanil, and propofol-fentanyl administrations w ith each other used for the sedation of patients to undergo ercp
- Tez No: 568719
- Danışmanlar: UZMAN DR BAHAR AYDINLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografide (ERCP) tek anestezik ajan kullanılması yetersiz analjezi ve sedasyona neden olabilir. Yeterli analjezi ve sedasyon sağlamak için istenmeyen yan etkilere neden olan tek bir anestezik madde dozu arttırılmalıdır. Günümüzde tek doz anestezik ajanın yüksek dozlarından kaçınmak için, opioid ajanlarla kombinasyon, ERCP için analjezi ve sedasyon için çoğunlukla uygulanan bir tercihtir. Amaç: Bu çalışmanın amacı; sadece propofol, propofol + remifentanil ve propofol + fentanil kombinasyonlarının ERCP sırasında uygulanacak toplam propofol dozu ve işlem sonrası ağrı skoru üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu randomize çalışma, elektif ERCP nedeniyle sedasyon / analjezi uygulanan 18 ile 70 yaşları arasındaki 90 hasta (ASA I-II-III) ile yapıldı. Hastalara grup I'de sadece propofol (1.5 mg / kg), grup II'de remifentanil (0.05 µg / kg) + propofol (1.5 mg / kg) kombinasyonu ve grup III'de fentanil (1𝜇g / kg) + propofol (1.5 mg / kg) uygulandı. Tüm hastaların sedasyon seviyeleri Ramsey Sedasyon Skalası (RSS) ile değerlendirildi. İyileşmeleri Aldrete ve Sayısal Derecelendirme Ölçeği Puanı (NRS) ile 10 dakikalık aralıklarla değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmada üç gruptaki hastalara uygulanan toplam propofol dozu grup I'de 375 mg, grup II'de 150 mg ve grup III'de 245 mg idi. Sonuç: ERCP uygulanan hastalarda etkili ve güvenilir sedasyon sağlayan, propofol ile kombinasyon halinde opioid uygulamasının sadece propofol uygulaması ile karşılaştırıldığında; propofolün toplam dozunu düşürdüğü, uygulayıcı memnuniyetini arttırdığı, ağrı seviyesini düşürdüğü ve hemodinamik stabilite sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Using single anesthetic agent in endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) may lead to inadequate analgesia and sedation. To achieve adequate analgesia and sedation the single anesthetic agent doses must be increased which causes undesirable side effects. For avoiding high doses of single anesthetic agent nowadays combination with sedative agents is mostly a choice for analgesia and sedation for ERCP. Aim: The aim of this study is to investigate the effects of propofol alone, propofol+remifentanil, and propofol+fentanyl combinations on the total dose of propofol to be administered during ERCP and on the pain score after process. Materials and Methods: This randomized study was performed with 90 patients(ASA I-II-III) ranging between 18 and 70 years of age who underwent sedation/analgesia for elective ERCP. The patients were administered only propofol(1.5 mg/kg) in group I, remifentanyl(0.05µg/kg)+propofol(1.5 mg/kg) combination in group II ,and fentanyl(1𝜇g/kg)+ propofol(1.5 mg/kg) combination in group III. All the patients' sedation levels assessed with the Ramsey Sedation Scale(RSS). Their recovery was assessed with the Aldrete and Numerical Rating Scale Score(NRS) at 10 min intervals. Results: The total dose of propofol administered to the patients in the three groups in this study were as follows: 375 mg in group I, 150 mg in group II, and 245 mg in group III. Conclusion: It was observed that, in teh patients undergoing ERCP, administration of propofol in combination with an opioid provided effective and reliable sedation, reduced the total dose of propofol, increased the practitioner satisfaction, decreased the pain level, and provided hemodynamic stability compared to the administration of propofol alone.