Kliniğimize başvuran naiv HIV-pozitif hastalarda kullanılan antiretroviral tedavi rejimlerinin virolojik ve immünolojik yanıt açısından karşılaştırılması
Comparison of virus and immunological response of antiretroviral therapy replacements used in naiv-HIV-positive patients who apply to OUR clinic
  1. Tez No: 460331
  2. Yazar: SİNEM AKKAYA IŞIK
  3. Danışmanlar: UZMAN ALPER GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji servisine veya polikliniğine başvuran ve HIV enfeksiyonu olan hastaların, demografik özelliklerinin retrospektif olarak incelenmesi ve antiretroviral rejimlerin virolojik ve immünolojik olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Kliniğimize 1 Ocak 2013 ve 31 Aralık 2015 tarihleri arasında başvuran 397 HIV-pozitif hastaların kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Bu hastalar arasından, HIV enfeksiyonu nedeniyle daha önce herhangi bir tedavi görmemiş, kliniğimiz tarafından tedavi başlanan ve takip altında olan 196 hasta çalışma kapsamına alındı. Bu hastaların demografik bilgileri, başlangıç,4. hafta, 24. hafta ve 48. hafta RNA değerleri ve başlangıç, 24. hafta ve 48. hafta CD4 değerleri kayıt altına alındı. RNA seviyesi 4. haftada bir log düşüş olanlar ile 12. hafta, 24. hafta ve 48. haftalarda
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate retrospectively the demographic characteristics and to compare antiretroviral regimens virologically and immunologically among patients with HIV infection who applied to the Department of Infection Diseases and Clinical Microbiology of Health Sciences University Sisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. Material and Methods: Records of 397 HIV-positive patients who applied to our clinic between 1 January 2013 and 31 December 2015 were retrospectively reviewed. Of these patients, 196 patients who had not been treated previously due to HIV infection, whose treatment was initiated and followed up by our clinic were included in the study. The demographic information of these patients, RNA values at the beginning, 4th, 24th and 48th week and CD4 values at baseline, 24th and 48th week of treatment were recorded. Those with a log decrease of the RNA level at the 4th week and