Romatizmal hastalığı bulunan hastalarda arteriyel sertlik, VEGF ve E-selektin düzeyi ile hastalık aktivitesi arasındaki ilişki
The relationship between arterial stiffness, VEGF and E-selectin levels and disease activity relation in patients with rheumatic diseases
  1. Tez No: 447322
  2. Yazar: HÜSEYİN BAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç ve Hipotez: Romatoid artrit (RA) ve anklozan spondilitte (AS) endotel hasarı, damar geçirgenliğinde değişim, plak oluşumu kronik inflamasyonda rolleri olan sitokin ve kemokinlerin etkisi ile olmaktadır. Yapılan çalışmalarda, arteryel sertlik ve hücre adezyon molekül miktarlarının inflamasyondan etkilendiği bildirilmiştir. Bu çalışmada hastalığı aktif dönemde olan RA ve AS hastalarında inflamasyon ile birlikte hastalık aktivitesi, arteriyel sertlik, VEGF ve e-selektin miktarındaki değişimin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya AS tanılı 13 hasta, RA tanılı 28 hasta ve 30 sağlıklı kontrol dahil edildi. Tüm hasta ve sağlıklı kontrol grubunda arteriyel sertlik, VEGF ve E-selektin, ESH ve CRP düzeyleri değerlendirildi. Romatizmal hastalığı olanlarda BASDAI ve DAS-28 skorları hesaplandı. Serum VEGF ve E-selektin düzeyleri ELISA yöntemiyle ve arteriyel sertlik osilometrik metotla ölçüldü. Veriler Student-T Testi, Mann Whitney-U Testi ve Wilcoxon Testi kullanılarak istatiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim and Hypothesis: The endothelial damage, changes in vascular permeability and plaque formation are caused by the action of cytokines and chemokines which plays role in chronic inflammation in rheumatoid arthritis (RA) and ankylosing spondylitis (AS). In studies, it has been reported that arterial stiffness and the level of cell adhesion molecules were affected by inflammation. In this study, we aimed to determine the changes levels of VEGF, E-selectin, arterial stiffness and disease activity with inflammation in RA and AS patients who had active period of disease. Methods: 13 patients diagnosed with AS, 28 patients diagnosed with RA and 30 healthy controls were enrolled to the study. Arterial stiffness, VEGF and E-selectin, ESR and CRP were evaluated in all patients and healthy control group. BASDAI and DAS-28 scores were calculated in patients with rheumatic diseases. The level of serum VEGF and E-selectin were determined by ELISA, and arterial stiffness was measured by oscillometric method. The datas were statistically evaluated by using Student's T Test, Mann-Whitney-U Test and Wilcoxon Test.