Hasta fayda indeksi-lenfödem'in (PATIENT BENEFIT INDEX-LYMPHEDEMA) Türkçe'ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliği
Patient benefit index-lymphedema Turkish version, validity and reliability
- Tez No: 447342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BAKAR, DOÇ. DR. İLKE KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, hastanın tedaviden gördüğü faydanın doğrudan değerlendirilmesini sağlayan Hasta Fayda İndeksi-Lenfödem (HFİ-L)'in Türkçe'ye uyarlanması, lenfödem (LÖ), lipödem ve lipolenfödemli bireylerde geçerlik ve güvenirliğinin araştırılmasıdır. Çalışmaya yaş ortalamaları 47,66±14,23 yıl olan LÖ, lipödem ve lipolenfödem tanılı ve bu tanılara yönelik tedavi almış veya alacak olan 81 birey katıldı. HFİ-L'nin Türkçe uyarlaması kültürel adaptasyon süreci aşamaları göz önünde bulundurularak yapıldı. HFİ-L, test-tekrar test güvenirliği için 1 hafta sonra tekrar uygulandı ve Intra class corelation (ICC) ile değerlendirildi. İç tutarlılık Cronbach alfa ile hesaplandı. Geçerlik için ise Kısa Form-36 (KF-36) uygulandı. Verilerin faktör analizine uygun olup olmadığı Kayser-Meyer-Olsen istatistiği ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is Turkish adaptation of Patient Benefit IndexLymphedema (PBI-L) which is developed to assess directly lymphedema, lipedema, lipolymphedema patients benefit from treatments. 81 individuals whose mean age was 47,66±14,23 and were included who were diagnosed and recieved or will be received treatment for lymphedema, lipedema and lipolymphedema were participated to the study. Turkish adaptation of PBI-L was made by following the stages of intercultural adaptation process. PBI-L was performed after one week for test-retest reliability and assessed by Intra Class Corelation (ICC). Internal consistency was calculated by Cronbach's Alpha. Short Form-36 (SF-36) was administered for validity of PBI-L. Kaiser-Meyer-Olsen test was used to evaluate whether the data is suitable for factor analysis.